"Відлига" українсько-угорських відносин впирається у питання мови та освіти: що сказали міністри
Київ • УНН
КИЇВ. 27 січня. УНН. Україна і Угорщина досягла домовленостей щодо низки суперечливих питань – зокрема, стосовно законодавства про мову і освіту. Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на спільному брифінгу з міністром зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петером Сійярто, передає кореспондент УНН.
Позиція Кулеби
"На тлі негативних подій в наших двосторонніх відносинах наприкінці минулого року, Петер виявив готовність відновити конструктивних діалог, і я йому за це дякую. Я одразу відповів запрошенням Петеру відвідати Київ, і сьогодні ми конструктивно і предметно поговорили… Ми домовились, що найближчим часом відбудеться засідання українсько-угорської групи з питань освіти, а також буде проведений онлайн бізнес форум між підприємцями України і Угорщини", - заявив Кулеба.
Зі слів очільника українського МЗС, попри труднощі, в двосторонніх відносинах країн є речі, які залишаються за дужками протирічь – зокрема, це підтримка суверенітету і територіальної цілісності України Угорщиною, а також підтримка євроінтеграції України.
Також, заявив Кулеба, обидва міністра підтвердили, що зустріч президента Володимира Зеленського і прем’єр-міністра Віктора Орбана залишається на порядку денному.
"Наостанок я хочу сказати, що є одна суттєва перешкода для розвитку українсько-угорських відносин – це емоції та підозри. Ми окремо з петером поговорили про це і погодились, що до українсько-угорських відносин потрібно підходити з гарячим серцем, але холодною головою", - додав дипломат.
Позиція Сійярто
"Ми змогли розказати один одному, що викликає негативні емоції. Звичайно, якісь радикальні прояви викликають негативні емоції. Тому нам потрібно зробити все, щоб виключити такі радикальні елементи з наших двосторонніх відносин. Тому я звернувся до пана міністра, щоб ми розпочали спільну роботу у зв’язку з законом про мову, який викликав певне напруження в наших відносинах. Ми хочемо створити робочу групу, яка отримає повноваження у зв’язку з тим, яким чином потрібно втілювати закон про освіту. Якщо ці консультації будуть успішними, то дуже багато факторів непевності ми зможемо виключити", - заявив Сійярто.
Зі слів міністра закордонних справ Угорщини, українська сторона в цьому питання запевнила, що готова до конструктиву.
"Якщо ми зможемо знайти вирішення з цього питання, наші стосунки просунуться. Також пан міністр мене запевнив, що закон про нацменшинства буде узгоджений – будуть проводитись консультації з угорською меншиною», - додав він.
Контекст
Відносини України і Угорщини впродовж останніх років є напруженими. Угорщина з вересня 2017 року ветує рішення в НАТО, що стосуються поглиблення співпраці з Україною, а також блокує діалог на політичному рівні. Так, Угорщина так і не зняла своє вето на зустрічі Комісії Україна-НАТО.
Це відбувається на знак протесту проти раніше ухваленого українського закону "Про освіту", який передбачає, серед іншого, ширше впровадження української державної мови, включно у навчальних закладах національних меншин.
Будапешт вважає, що він обмежує права близько 150 тисяч українських угорців, що живуть на Закарпатті.
Із Закарпаттям пов'язані й інші інциденти. До прикладу, на початку грудня 2020 року стало відомо про виконанням гімну Угорщини після присяги новообраними депутатами Сюртівської ОТГ Закарпатської області. Через це було звернення до СБУ.
Окрім того, СБУ провела обшуки у благодійному фонді на Закарпатті через можливе втручання у політичну ситуацію в Україні.
Після обшуків СБУ міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що в Україні “продовжуються незрозумілі політичні гойдалки стосовно угорських партій та угорської меншини”.
Угорщина навіть звернулась до ОБСЄ щодо ситуації на Закарпатті з проханням направити моніторингову місію в регіон - і не вперше.
Голова МЗС України Дмитро Кулеба назвав твердження про “залякування” угорців на Закарпатті спекуляцією.
Додамо, за даними МЗС, впродовж 2017 року відбулося п’ять, 2018 року сім зустрічей, 2019 року дві та у 2020 році дві зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Угорщини. Торік - у лютому в Києві та у травні - у Будапешті.