"Енергоатом" зірвав графіки ремонту і втратив можливість наростити потужності АЕС

"Енергоатом" зірвав графіки ремонту і втратив можливість наростити потужності АЕС

Київ  •  УНН

 • 20244 перегляди

КИЇВ. 29 жовтня. УНН. Національний оператор атомних електростанцій "Енергоатом" не зможе наростити прогнозовану потужність до зими через зірвані графіки ремонтних робіт, повідомляє УНН.

За попередніми даними, "Енергоатом" втратить в осінньо-зимовий період близько 4 млрд кВтг електроенергії, яка могла б використовуватися споживачами. Для компанії це означає втрату приблизно 2 млрд грн. До того ж, зрушення термінів ремонту передбачається до літа, коли в енергетичній системі України очікується профіцит, в тому числі через активну сонячну електроенергію.

"Енергоатом" зобов'язали оптимізувати ремонтну кампанію на енергоблоках і не допустити дефіциту атомної електроенергії взимку. В "Енергоатомі" ж провал ремонтної кампанії списують на пандемію.

"Пандемія вплинула на весь процес виробництва електроенергії, це виражається в тому, що баланс виробництва постійно вимушено переглядається і переоцінюється, що також вплинуло на терміни проведення робіт на наших енергоблоках. Самі роботи можуть проводитися тільки при зупинці енергоблоку, як правило на плановий ремонт, тому ми постійно стикаємося з практикою перегляду балансу і практикою коригування термінів ремонтних робіт... У нас з 2020 не тільки поставки, а й терміни виконання робіт на енергоблоках переходять на 2021 р... на 2022-2023рр - там зовсім небагато", - зазначив представник "Енергоатому" Геннадій Сазонов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Збитковий "Енергоатом" налічував премії керівництву під час карантину

У той же час експерт в енергетичній сфері Ольга Кошарна вважає, що це все виправдання недбалості.

"Аргументи "Енергоатому" про те, що це пов'язано з пандемією - абсолютно безпідставні. В тому сенсі, що не в цьому причина.

Ми пам'ятаємо, як "Енергоатом" обурювався коли атомну генерацію обмежили через скорочення прогнозного балансу виробництва електроенергії і нарікав на те, що вони йдуть в ремонт і на довго. Так ось виявилося, що ремонтна кампанія зірвана. Наприклад, на Запорізькій АЕС вони не провели закупівлі запасних запчастин для резервних дизель генераторів. На нещодавній нараді регулятор - Держінспекція ядерного регулювання - звернула на це увагу. Зрив ремонту був пов'язаний з тим, що вони розірвали контракти з компанією, яка виграла тендер в 2019 році, а нові контракти не уклали.

Резервні дизель генератори дуже важливі для безпеки АЕС. У разі втрати електропостачання енергоблоку вони повинні підключатися і для уникнення важкої аварії з розправленням активної зони для охолодження реактора і безпечної його зупинки. Така вимога з'явилося після аварії на Фукусімі - саме втрата резервних дизель генераторів призвела до водневого вибуху з виходом великої кількості радіоактивностей. Тому ці резервні дизель генератори дуже важливі для забезпечення безпеки і відповідно запасні частини для них - не можуть бути контрафактними. Вони повинні приймання відповідне проходити. Тому там йде боротьба між різними компаніями. І в зв'язку з цим було зірвано ремонти", - розповіла Кошарна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Енергоатом" визнав порушення на тендерах

Вона додала, що "Енергоатом" мав більш, ніж достатньо часу для підготовки своїх енергоблоків до зими, але цього не зробив.

"З огляду на те, що вони торгують зараз в збиток собі, зовсім не професійне керівництво на чолі компанії. Той же Котін (Петро Котін - в.о. президента "Енергоатому" - ред.), він не відповідає кваліфікаційним вимогам президента компанії. Тому що він займав посаду тільки рік, був директором Запорізької АЕС, а потрібно не менше п'яти років в керівництві АЕС бути або головним інженером, або заст. головного інженера. Два його заступники - вони взагалі не атомники: Хартмут Якоб - фінансісіт, а Герман Галущенко - юрист. Немає повноцінного віце-президента, який не тимчасово виконуючий, а повноцінний технічний директор, який не тільки розуміє всі технічні нюанси, але і має досвід роботи на атомних станціях", - зазначила Кошарна.

На її думку, "Енергоатом" замість ефективної роботи, займається піаром і "переведенням стрілок".

"Ось ця ось війна з Міністерством, плюс непрофесіоналізм керівництва - вони призвели до таких наслідків, що Запорізькі три енергоблоки не готові до введення в експлуатацію перед зимою", - підкреслила Кошарна.