У Dragon Capital не зрозуміли звернень Зеленського до іноземних інвесторів на тлі утисків бізнесу в Україні
Київ • УНН
КИЇВ. 18 липня. УНН. Нелогічно виглядає звернення Президента Володимира Зеленського до іноземних інвесторів в той час, як в Україні за його ініціативою "кошмарять" великий бізнес. Таку думку на своїй сторінці в Facebook висловив фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса, передає УНН.
Він нагадав, що не так давно Служба безпеки України порушила кримінальну справу проти єдиного великого іноземного інвестора в країні - заводу "Арселор Міттал". І зробила це з ініціативи Президента.
"Порушила СБУ відразу ж після того, як на компанію наїхав Президент. Щось у нього там особисте, криворізьке. В результаті, тепер в Financial Times звучить термін "еко-популізм". Зробили це разом", - коментує експерт.
Не встиг вщухнути скандал навколо "Арселор Міттал", як Президент висловився з приводу діяльності іншого великого бізнесу - вітчизняного агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт", пише Фурса.
"Як виявилося, Зеленському не сподобалося, що Миронівський Хлібопродукт платить дивіденди. От біда ж. Акції компанії торгуються на Лондонській біржі. Дивіденди отримує не тільки Косюк, але і міжнародні інвестори. Які завжди любили компанію МХП", - відзначають в Dragon Capital.
Розмір держпідтримки МХП - не малий. Але компанія отримує дотації абсолютно законно, запевнив він.
"І треба просто змінити закон, якщо є підозри, що держпідтримка їм не потрібна. Тим більше, що сума цієї підтримки смішна у порівнянні з доходами компанії", - зазначив Фурса.
Він вважає, що "кошмаріння" вітчизняного бізнесу аж ніяк не означає боротьбу з корупцією, чого чекають іноземні інвестори.
"Боротьба з корупцією, успішна боротьба, була б прекрасним сигналом для інвесторів. Але якщо корупцію поборють так само, як Роттердам +, то більше іноземних інвестицій у нас не стане.
А якщо при цьому влада буде "кошмарити" іноземних інвесторів і чесний бізнес, віддаючи переваги дружбу з олігархами, то їх стане ще менше", - резюмував Фурса.
Відзначимо, що "Арселор Міттал" СБУ звинуватила за статтею 441 КК, "масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, здатних викликати екологічну катастрофу". Як відзначили в компанії, це вперше, коли гірничо-металургійне підприємство в Україні звинувачується в подібних діях. Крім того там натякнули на можливий тиск на бізнес напередодні виборів.
Також нагадаємо, Президент Зеленський закликав правоохоронців перевірити МХП і порівняти суму отриманих ним держдотацій з сумою виплачених дивідендів акціонерам, очевидно вважаючи, що компанія їх виплачує з бюджетних коштів.
Втім, згідно з фінзвітами компанії, сума виплат дивідендів акціонерам МХП в рази перевищує суму держдотацій.
Більш того, як повідомляли ЗМІ, суми дивідендів МХП впали після початку військових дій в Україні та впровадження системи держдотацій, яких до 2017 року не було. Наприклад, в 2014 році, до введення програми держдотацій, МХП виплатила акціонерам 101 млн доларів, а в 2018 році - ця сума вже скоротилася до 80.
УНН раніше повідомляв, що в 2018 році агрокомпанії отримували держдотації за будівництво нових і реконструкцію старих тваринницьких комплексів в розмірі 30% від вартості проекту. Крім, МХП, бюджетні держдотації тоді отримали щонайменше ще 14 компаній.