Програш в арбітражі і майбутній контракт: експерти розповіли про відносини "Нафтогазу" і "Газпрому"
Київ • УНН
КИЇВ. 18 січня. УНН. З політичної точки зору рішення Стокгольмського арбітражу є програшем для України. Про це у коментарі УНН заявив експерт у сфері енергетики Геннадій Рябцев.
Стокгольмський арбітраж
“З політичної точки зору необхідність закупити у „Газпрому“ 5 млрд кубометрів газу є програшем. Дуже важко буде пояснити, чому після переможних реляцій, стосовного того, скільки днів ми не закуповуємо газ в Росії, виявляється, що ми мали його закуповувати, і ніякої перемоги не було, а насправді була зрада”, — зазначив він.
Крім того, за словами Г.Рябцева, виникає питання взагалі, у чому тоді виграш, адже арбітраж не міг винести рішення, яке сторони не могли виконати.
“Адже арбітраж не міг присудити Україні виплачувати десятки мільярдів доларів, тому що арбітраж — це інституція, яка має узгоджувати позиції сторін, а не кримінальний суд. Арбітраж передбачає вирішення суперечок між суб’єктами господарювання. А вирішити їх можна шляхом досягнення компромісу: рішення має влаштовувати обидві сторони. І якщо сторони не йдуть на компроміс, то арбітраж змушує сторони підписати мирову”, — пояснив Г.Рябцев.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Нафтогаз" виграв арбітраж проти "Газпрому" за всіма спірними питаннями
Як уточнив енергетичний експерт, якщо відкинути всі балачки про перемогу, то результат виявився цілком прогнозованим.
“Українська сторона буде змушена заплатити за те, що не доплатила, та купити те, що вона не хотіла купувати. При цьому „Газпром“ буде змушений розпрощатися з можливістю отримати гроші від постачання газу, до якого компанію примушував Кремль, а саме — постачання газу на непідконтрольні Україні території. Проте ця невеличка, але перемога, навряд чи, компенсує ті втрати, які в нас є”, — підкреслив він.
При цьому, за словами енергетичного експерта Богдана Соколовського, з огляду на те, що буквально вчора з’явилась інформація щодо намірів “Газпрому” частково оскаржити проміжне рішення арбітражу, робити якісь висновки ще зарано.
Водночас він вважає ненормальним необхідність відновлення торгівлі газом з РФ в умовах конфлікту.
“Я не розумію того, що ми торгуємо з Росією під час окупації, адже так чи інакше ці гроші підуть на російську армію, яка вбиває наших людей”, — зазначив він.
Майбутні контракти
За словами Г.Рябцева, якщо відкинути політичну складову, то у продовженні контракту на закупівлю газу теоретично зацікавлені обидві сторони.
“Україна зацікавлена тому, що російський газ дешевший, аніж той же російський газ, але куплений у європейських посередників. Крім того, це дозволяє нічого не робити, тому що для збільшення надходжень газу з європейських напрямків, потрібно будувати там допоміжні трубопроводи. А тут треба лише підтримувати у належному стані українську ГТС. Росія зацікавлена у збереженні українського ринку, тому що він достатньо великий. Адже РФ видобуває стільки газу, скільки не потрібно. Законсервувати свердловини не можна, тому що на це також потрібні гроші. Підозрюю, що вони просто палять газ, за який могли отримувати досить великі кошти”, — наголосив експерт.
Він також додав, що Росія, безперечно, зацікавлена і в українському маршруті для транспортування газу у країни південної Європи, насамперед до Італії, адже він є найкоротшим. А за ці ринки іде конкурентна боротьба.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Bloomberg оцінив, скільки коштуватиме європейським трейдерам російський газ в Україні
Г.Рябцев стверджує, що у продовженні контрактів після 2019 року зацікавлені з економічної точки зору обидві сторони. Але на заваді цьому стають питання політичні.
“До 2019 року конфлікт на сході врегульований не буде. Тому що це поставить хрест як на коаліції, так і політичних силах, які прийшли до влади у 2014 році. Тому що з’явиться щонайменше 4 млн людей, які будуть голосувати (населення, яке проживає на території ОРДЛО, та переселенці). Усі вони незадоволені тим, що відбувається. Це означає, що якщо нинішня влада, хоче зберегти хоч якийсь свій вплив, вона будь-що має робити все можливе, аби якомога далі затягнути цей конфлікт”, — звернув увагу експерт.
Спеціаліст уточнив, що з огляду на це, можливості, хоча б частково, врегулювати відносини з РФ немає. Тому укладення нового контракту на закупівлю російського газу можливе лише за умови, що іншого виходу не буде. При цьому транзитний контракт, імовірно, продовжать.
“Щодо постачання, то все залишиться, як є: влада робитиме вигляд, що нічого не купує у Росії і купуватиме газу у партнерів “Газпрому” по “Північному потоку”, — резюмував Г.Рябцев.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Економісти розповіли про наслідки перемоги „Нафтогазу“ у арбітражі
На думку Б.Соколовського, продовження контракту з “Газпромом” на закупівлю палива теоретично можливе на вигідних для України умовах, але необхідно побачити, що буде наступного року.
“Поки що нас півень не клює, півень клюне наступного року. Загалом же, робити прогнози щодо того, що буде у відносинах з росіянами, дуже важко”, — додав він.
Нагадаємо, в рамках виконання рішення Стокгольмського арбітражу “Нафтогаз” почне цього року купувати газ у російського “Газпром” за зниженою ціною.