Українські жінки-ветерани можуть опинитися серед найбільш незахищених верств населення – Віталій Герсак
Київ • УНН
В Україні відсутні спеціалізовані програми для жінок-ветеранів, на відміну від США. Віталій Герсак застерігає, що українські жінки-ветерани можуть стати однією з найбільш соціально незахищених груп населення.
Жінки-ветерани становлять близько 10% від загальної кількості ветеранів США. Політику щодо жінок-ветеранів тут окремо регулює більше десятка федеральних законів. Для жінок-ветеранів передбачено кілька десятків великих програм, адаптованих спеціально під потреби жінок. Жодного подібного закону, жодної відповідальної владної інституції, жодної спеціалізованої національної програми в Україні досі не існує – зазначає воїн-доброволець Віталій Герсак в статті на "Кореспондент", передає УНН.
За словами В.Герсака, поряд із традиційним набором послуг, пільг та можливостей, які пропонує Мінветеранів США для загальної аудиторії, діють також спеціалізовані програми щодо американських жінок-ветеранів:
- консультації та допомога, пов’язані з мазком Папаніколау, скринінгом раку молочної залози і мамографією, доглядом за репродуктивним здоров’ям, лікуванням безпліддя та венеричних захворювань, менопаузою, а також усуненням фізичних або психологічних станів, спричинених актами сексуального насильства;
- допомога під час вагітності, пологів і післяпологового догляду, а також по догляду за дітьми;
- допомога із працевлаштуванням, написанням резюме та розвитком навичок, освітні та навчальні послуги, які мають допомогти знайти нові кар’єрні можливості або продовжити освіту;
- юридичні послуги, які було спеціально розроблено для жінок-ветеранів аби допомогти у таких питаннях, як позови про інвалідність, сімейне право та трудові права;
- комплекс послуг щодо підтримки жінок-ветеранів у створенні та розвитку власного бізнесу;
- програми фінансової грамотності та консультації, щоб допомогти жінкам-ветеранам керувати своїми фінансами та планувати майбутнє;
- просвітницькі програми, які розповідають жінкам-ветеранам про доступні переваги та послуги, а також заохочують їх до реєстрації у чисельних програмах Мінветеранів.
"Нічого такого в Україні і близько немає. Попри те, що зараз в українському війську служить 48000 жінок, що більше ніж у арміях будь-якої країни НАТО, статус жінок-військових в Україні регулюється лише законом "Про рівні права і можливості під час проходження військової служби у ЗСУ" від 2018 року. Тільки у лютому 2024 року наші захисниці вперше в історії українського війська отримали перший літній комплект жіночого військового одягу. Зимового одягу поки немає, тож до настання холодів він точно не з’явиться. Щодо статусу жінок-ветеранів, то навіть такого поняття в нас досі не існує. Жінки-ветерани мають доступ до загальної системи ветеранських благ, але серед наявних пропозицій немає таких, які було створено спеціально для жінок із урахуванням їхніх вікових, сімейних, побутових, фізіо-біологічних, соціальних та ін. потреб", – наголошує автор статті.
З огляду на традиційно більш низькі розміри заробітних плат та пенсій серед українських жінок, наші Захисниці після демобілізації ризикують опинитися однією із найбільш соціально незахищених і "непомічених державою" верств населення, застерігає Герсак.