Медичні закупівлі для боротьби з COVID-19: Рада унеможливила закупки без Prozorro
Київ • УНН
КИЇВ. 1 липня. УНН. Верховна Рада ухвалила законопроект №3715 щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель. "За" проголосувало 355 народних депутатів, передає УНН.
Що передбачає законопроект
Документом пропонується виключити чинні положення законодавства, відповідно до яких товари, роботи чи послуги, необхідні для запобігання виникненню/поширенню, локалізацію/ліквідацію спалахів, епідемій/пандемій COVID-19 можна було закуповувати без використання Закону України “Про публічні закупівлі” (без системи “Prozorro”).
Деталі
Доповідачка, народний депутат Лариса Білозір на засіданні зазначила, що законопроект доопрацьовано для відновлення прозорості здійснення медичних закупівель та створення надійного механізму для закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для боротьби з COVID-19.
Голова підкомітету комітету з питань економічного розвитку Олексій Мовчан доповів рішення комітету, який рекомендує Верховній Раді ухвалити законопроект за основу та в цілому з наступним техніко-юридичним доопрацюванням.
Що було раніше
Після встановлення з метою запобігання поширенню COVID-19 в Україні торік у березні карантину, 16 березня 2020 року було зареєстровано проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), що 17 березня 2020-го був ухвалений ВР та у подальшому підписаний Президентом. Закон дозволяв зокрема і медичні закупівлі з цими цілями без використання закону “Про публічні закупівлі”.
Після цього, як стверджують розробники спрямованого на унеможливлення таких закупівель законопроекту, проводились закупівлі товару сумнівної якості та ефективності за відверто завищеними цінами. Наявні непоодинокі випадки, коли державні установи закуповували товар, ціна за одиницю якого була у вісім разів вищою за фактичну. Наприклад, було закуплено захисні окуляри ціною за одиницю товару у 201 грн, у той час, як фактична вартість за одиницю товару складає 25 грн, вказували автори ухваленого сьогодні проекту закону.