За останні два роки правоохоронці відкрили понад 4,6 тисяч кримінальних проваджень через перевищення влади або службових повноважень правоохоронцями. Але до суду було передано всього 99 справ. Про це УНН повідомили в Офісі генерального прокурора України.
Деталі
Як йдеться у відповіді ОГП на запит УНН, з січня по грудень 2022 року правоохоронці зареєстрували 1690 кримінальних проваджень за статтею 365 ККУ (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу). За аналогічний період 2023 року таких справ було зареєстровано 1761. У січні-вересні цього року таких кримінальних проваджень було зареєстровано вже 1158.
Водночас за період із січня 2022 року по вересень 2024 року слідчі закрили понад 1,2 тисячі кримінальних проваджень, відкритих за ст. 365 ККУ. При цьому на розгляд суду по суті за цей період було передано всього 99 кримінальних проваджень.
Додамо
Однією зі справ, яка потрапила до статистики Офісу генерального прокурора є кримінальне провадження проти виконуючого обовʼязки заступника голови Державної податкової служби України Євгенія Сокура. Це кримінальне провадження було відкрите 4 листопада 2022 року за ч. 3 ст. 365 КК України, за фактом перевищення службових повноважень Сокуром, який 26 жовтня 2022 року підписав розпорядження про анулювання ліцензії ПАТ "Укртатнафта" на виробництво пального. Такі дії чиновника, за версією слідства, спричинили тяжкі наслідки товариству, а також державі у вигляді неможливості виконання мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони та обороноздатності держави. У Державному бюро розслідувань повідомили УНН, що це кримінальне провадження досі розслідується.
Нагадаємо
Окрім того, за даними УНН, виконуючий обовʼязки заступника голови Державної податкової служби України Євгеній Сокур вніс в декларацію за 2023 рік ймовірно недостовірні дані. Зокрема, він не вказав, в документі дані про свою співмешканку. Сокур в ході слідства по справі про нібито замах на нього, сам розповів правоохоронцям, що із 2016 року проживає разом із дівчиною на імʼя Аліна у квартирі на проспекті Лобановського, 6-Д. Проте у своїх деклараціях Сокур жодного разу не згадав про свою співмешканку. Після депутатського звернення члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної НАЗК розпочало перевірку щодо Євгенія Сокура. В Агентстві у відповідь на запит УНН також підтвердили, що проводять моніторинг способу життя посадовця. Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зазначила, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє чи був спільний побут у Сокура з його співмешканкою Аліною.
Також в 2022 році він задекларував дохід від продажу цінних паперів на суму майже 2,6 млн грн, однак ці кошти не були відображені в його декларації за 2023 рік. Це може свідчити про порушення законодавства, що вимагає повідомляти про значні зміни в майновому стані. Згідно зі ст. 52 Закону України "Про запобігання корупції", декларант зобов'язаний протягом 10 днів повідомляти про такі зміни. За словами члена Національної асоціації адвокатів Олександра Золотухіна, чиновник може спробувати пояснити чому він не задекларував ці витрати тим, що веде такий спосіб життя і, наприклад, любить смачно поїсти.