sprava-holovnoho-yurysta-nbu-vyznannia-poterpilykh-vidkryvaie-shliakh-do-vruchennia-pidozry

Справа головного юриста НБУ: визнання потерпілих відкриває шлях до вручення підозри

 • 119192 переглядiв

Визнання співзасновниць банку "Конкорд" Олени та Юлії Сосєдок потерпілими у кримінальному провадженні проти директора юридичного департаменту Національного банку України Олександра Зими означає, що завдана їм шкода офіційно підтверджена. Це рішення наближає слідство до вручення повідомлення про підозру посадовцю у зловживанні владою або службовим становищем, пише УНН.

Адвокат АБ "Касьяненко і партнери" Дмитро Касьяненко у коментарі УНН пояснив, що відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, статус потерпілого надається особі, якій кримінальним правопорушенням завдано шкоди.

"Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України, статус потерпілого надається особі, якій була завдана фізична, моральна або матеріальна шкода в результаті кримінального правопорушення. Визначення кола потерпілих свідчить про те, що орган досудового розслідування визнав факт наявності шкоди", - пояснив Касьяненко.

Таким чином, надання Олені та Юлії Сосєдкам статусу потерпілих підтверджує, що їхні претензії щодо дій посадовця НБУ мають підґрунтя, і слідство розглядає їх серйозно. Це вказує на те, що кримінальне провадження, яке було відкрите за фактом злочину, тепер може набути персонального характеру, спрямованого безпосередньо проти Олександра Зими.

"Щодо переведення кримінального провадження з фактового у провадження з конкретним підозрюваним, то це є наступним кроком, але він не завжди є автоматичним. Для вручення підозри необхідно, щоб у слідства з'явилися достатні докази для обґрунтованої підозри конкретної особи у вчиненні злочину. Тобто, факт визначення потерпілих не зобов’язує автоматично вручити підозру, але часто вказує на необхідність подальшого розслідування, спрямованого на встановлення винної особи", - пояснив юрист.

Юридична практика свідчить, що після визнання особи потерпілою слідчі органи зобов'язані провести необхідні слідчі дії для встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності. Це включає вручення повідомлення про підозру особі, щодо якої є достатні докази причетності до злочину. Таким чином, визнання Олени та Юлії Сосєдок потерпілими у справі проти Олександра Зими є важливим кроком, що може свідчити про наявність підстав для вручення головному юристу НБУ Олександру Зимі повідомлення про підозру та подальшого притягнення його до кримінальної відповідальності.

Нагадаємо

Кримінальне провадження було відкрито через лист Олександра Зими до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). У документі Зима, який є одночасно директором юридичного департаменту НБУ та головою Адміністративної ради ФГВФО, від імені Нацбанку рекомендував Фонду відкликати позови, подані банком "Конкорд" проти НБУ. Ці позови стосувалися скасування штрафів на суму майже 63,5 мільйона гривень і були подані ще до рішення про ліквідацію банку.

Фонд гарантування вкладів дослухався до цієї рекомендації, що, за словами Олени Сосєдки, позбавило акціонерів банку їхнього конституційного права на справедливий суд.

Таким чином Зима ймовірно поставив під сумнів незалежність дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що тепер має негативний вплив на взаємодію з міжнародними фінансовими інститутами. Адже не виключено що, наприклад, МВФ, через незадоволення ситуацією, почав активно вимагати від України розробки процедури і проведення відкритого конкурсу на посаду директора-розпорядника ФГВФО.

Окрім того, за словами співвласниці "Конкорду" Олени Сосєдки, своїми вказівками Зима позбавив акціонерів банку їхнього конституційного права на справедливий суд. 

Наразі справа Зими передана з ДБР на розслідування Печерському управлінню поліції м. Києва. Правоохоронці повідомили УНН, що планують допитати головного юриста НБУ, а після вручення йому повідомлення про підозру слідчі ймовірно звертатимуться із клопотанням до суду щодо відсторонення Зими від виконання обовʼязків директора юридичного департаменту НБУ.

Популярні

Новини по темі