Ізраїль і Ліван перебувають на порозі угоди про припинення вогню, щоб покласти край конфлікту між Ізраїлем і "Хезболлою", з посиланням на двох високопоставлених ізраїльських чиновників і двох американських чиновників повідомляє Axios, пише УНН.
Деталі
"Ізраїль і Ліван перебувають на порозі угоди про припинення вогню. (...) Проект угоди про припинення вогню включає 60-денний перехідний період, протягом якого ізраїльські військові будуть виведені з південного Лівану, ліванська армія буде розгорнута в районах, близьких до кордону, а "Хезболла" перемістить своє важке озброєння на північ від річки Літані. Проект угоди включає комітет з нагляду під керівництвом США для контролю за виконанням та усунення порушень", - пише видання.
США, за даними Axios, погодилися надати Ізраїлю листа з гарантіями, який включає підтримку ізраїльських військових дій проти неминучих загроз з ліванської території та для дій щодо припинення таких речей, як відновлення військової присутності "Хезболли" поблизу кордону або контрабанда важкої зброї, кажуть ізраїльські та американські офіційні особи.
Відповідно до угоди, Ізраїль вживе таких дій після консультацій зі США, і якщо ліванські військові не впораються з загрозою.
Зазначається з посиланням на офіційних осіб США та Ізраїлю, що угода була близька до завершення минулого четверга, коли Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та його колишнього міністра оборони Йоава Галанта.
"Новина прийшла, коли Нетаньяху зустрічався з посланцем США Амосом Гогштейном, який протягом року був посередником між Ізраїлем та Ліваном. Нетаньягу був обурений і ще більше розлютився після того, як Міністерство закордонних справ Франції оголосило, що Франція виконає рішення суду. Це порушило переговори, оскільки Ліван хотів, щоб Франція увійшла до наглядового комітету для контролю за виконанням угоди", - пише видання.
У п'ятницю Байден, як вказано, поговорив із президентом Франції Еммануелем Макроном, щоб спробувати вирішити проблему.
За словами американського чиновника, Байден сказав Макрону, що Нетаньягу мав рацію, коли сердився, і що неможливо бути посередником в угоді, одночасно обіцяючи заарештувати главу держави однієї зі сторін.
Макрон сказав Байдену, що він хотів би допомогти, але його Міністерство закордонних справ лише ясно дало зрозуміти свої юридичні зобов'язання перед МКС. Франція випустила другу заяву, щоб спробувати зменшити напруженість, вказує видання.
У суботу Гогштейн, як зазначається з посиланням на джерело, знайоме із цим питанням, надіслав Нетаньягу повідомлення через посла Ізраїлю у Вашингтоні Майка Герцога, у якому він пригрозив відмовитися від ролі посередника, якщо Ізраїль не зробить кроків до угоди найближчими днями.
Нетаньягу провів у неділю зустріч щодо переговорів про припинення вогню, у якій взяли участь кілька високопосадовців та керівників розвідки, кажуть ізраїльські чиновники.
"Було ухвалено рішення рухатися до угоди, за словами одного високопоставленого ізраїльського чиновника, який сказав, що оголошення може бути зроблене цього тижня. Другий ізраїльський чиновник, який був присутній на зустрічі, сказав, що "напрямок позитивний", але кілька питань залишилися невирішеними, і це не вирішена угода", - пише видання.
Два високопосадовці США, безпосередньо знайомі з цим питанням, заявили, що сторони наближаються до угоди, але її не було завершено.
Ізраїльське видання ynetnews також повідомило, що Ізраїль сигналізує про схвалення угоди про припинення вогню в Лівані. "Єрусалим дав попереднє зелене світло пропонованій угоді з Ліваном за умови остаточного затвердження Кабінетом міністрів; представник США Гогштейн інформує ліванських офіційних осіб про рішення Ізраїлю", - вказує видання.
Як зазначає Axios, Нетаньягу необхідно буде винести будь-яку угоду на голосування в Кабінеті безпеки, про що кажуть ізраїльські чиновники.
У понеділок головний чиновник Пентагону з політики на Близькому Сході Ден Шапіро прибуде до Ізраїлю та зустрінеться з міністром оборони Ізраїлю Ісраелем Кацем та іншими ізраїльськими чиновниками.
Доповнення
Бої почалися після того, як "Хезболла" обстріляла Ізраїль ракетами 8 жовтня 2023 року, і значно загострилися після того, як Ізраїль розпочав наземну операцію у Лівані 1 жовтня 2024 року.