НБУ по-новому проводитиме монетарну політику
Київ • УНН
КИЇВ. 11 січня. УНН. Відсьогодні в Україні запрацював новий операційний дизайн монетарної політики, яку проводить Національний банк України, що має, зокрема, допомогти досягнути ціль з інфляції на рівні 5% (+/-1 в.п.) в середньостроковій перспективі та уникнути впливу змін умов ліквідності банківської системи на економічне зростання. Про це УНН повідомляє з посиланням на прес-службу регулятора.
"Відсьогодні, з 11 січня 2019 року, НБУ проводитиме монетарну політику за новим операційним дизайном, який дасть йому змогу гнучкіше реагувати на зміни стану ліквідності банківської системи України", - вказали у регуляторі.
У Нацбанку вказали, що торік у банківській системі "відбулося скорочення профіциту ліквідності внаслідок збільшення потреб населення та бізнесу в готівці через зростання обсягів економіки і операцій між урядом і Національним банком".
"Ця тенденція може продовжуватися і у 2019 році, в результаті чого банківська система може перейти до стану дефіциту ліквідності. Під час такого переходу стан ліквідності банківської системи може бути нестійким: змінюватися від профіциту і дефіциту та навпаки. Крім того, ліквідність може бути сегментованою, тобто нерівномірно розподілятися між банками. Це зумовлює необхідність зміни операційного дизайну в напрямку більшої гнучкості", - заявили у НБУ.
Ключові зміни:
- Основними операціями нового дизайну стали як тендери з розміщення депозитних сертифікатів строком на 14 днів, так і рефінансування на цей же строк.
- Ставка за 2-тижневими депозитними сертифікатами і ставка за 2-тижневими кредитами рефінансування встановлюється на рівні облікової ставки НБУ.
- Тендери з надання рефінансування та розміщення депозитних сертифікатів не обмежуються в обсягах. Це посилить роль облікової ставки як орієнтиру вартості міжбанківських кредитних ресурсів.
- Коридор процентних ставок за операціями постійного доступу на термін овернайт залишився незмінним: облікова ставка плюс 2 п.п. – для кредитів рефінансування, облікова ставка мінус 2 п.п. – для депозитних сертифікатів. Водночас НБУ припиняє проводити тендери з надання ліквідності строком на 90 днів. На сьогодні спостерігається низький рівень зацікавленості банків у такому рефінансуванні через можливість ролловеру по інших операціях рефінансування.
- Змінюється графік проведення операцій з регулювання ліквідності. НБУ відмовився від проведення тендерів з рефінансування щотижня і розміщення депозитних сертифікатів двічі на тиждень. Основні операції відтепер будуть чергуватися і проводитися лише раз на тиждень щоп’ятниці: один тиждень – тендер з надання ліквідності, інший – розміщення депозитних сертифікатів. Зменшення частоти планових тендерів сприятиме розвитку міжбанківського кредитного ринку за рахунок стимулювання банків здійснювати операції між собою. Позачергові тендери, як і раніше, будуть проводитись залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку та стану ліквідності банків.
"Модернізація операційного дизайну сприятиме ефективному виконанню НБУ його операційної цілі навіть за нестійких умов ліквідності. А саме – утриманню гривневих міжбанківських процентних ставок на рівні, близькому до рівня облікової ставки, у межах коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу", - вказали у регуляторі, описуючи очікуваний ефект від новацій.
Як зауважили у НБУ, новий дизайн "створює умови для кращого функціонування трансмісійного механізму монетарної політики і досягнення стратегічної цілі з інфляції на рівні 5% +/-1 в.п. в середньостроковій перспективі". "Водночас завдяки модернізації дизайну зміна умов ліквідності банківської системи не матиме відчутних наслідків для банківського кредитування та економічного зростання", - підсумували у Нацбанку.
Нагадаємо, НБУ продовжуватиме дотримуватися плаваючого курсоутворення.