Минулого року на Хмельниччині так і не вдалося утилізувати небезпечні відходи – ОДА
Київ • УНН
КИЇВ. 15 лютого. УНН. У 2016 році Хмельницька влада виділила кошти на проведення робіт по знешкодженню небезпечних відходів, однак через анулювання ліцензій з боку Мінприроди, відповідні підприємства так і не провели їх утилізацію. Про це УНН повідомили у відповідь на інформаційний запит у Хмельницькій обласній державній адміністрації.
Зазначається, що у 2016 році рішенням Хмельницької обласної ради від 21 квітня 2016р. № 23-5/2016 “Про внесення змін до обласного бюджету на 2016 рік” було виділено кошти у сумі майже 5 млн грн на проведення робіт із забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання та знешкодження ХЗЗР та тари від них, у тому числі з підготовки та вивезення їх з місць централізованого зберігання.
За результатами виконання робіт планувалося вивезти на знешкодження 107,0655 т непридатних хімічних засобів захисту рослин, проте учасник-переможець конкурсних торгів відмовився від виконання договору через анулювання ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
У 2016 році за кошти місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Новоушицької селищної ради лише вивезено на знешкодження 1,393 т тари з-під непридатних ХЗЗР із складського приміщення в селі Балабанівка.
“Станом на 10 лютого 2017 року кількість непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин в Хмельницькій області становить 253,5185 тонни”, — зазначили у Хмельницькій ОДА.
Нагадаємо, в Україні загалом вже накопичено понад 12 млн тонн небезпечних відходів (станом на кінець 2015 року данних за 2016 рік ще немає). Однак вже четвертий рік поспіль влада не виділяє кошти на їх утилізацію.
Довідка УНН: пестициди, у зв’язку з токсичністю, шкідливі для людини і навколишнього середовища. Потенційна загроза від їх використання полягає як у гострій токсичності при потраплянні в організм людини або тварин, так і в хронічній дії, в кумулятивному ефекті, в міграції залишків пестицидів водними і повітряними шляхами на значні відстані.
Серед хвороб, які можуть з’явитися внаслідок токсикації організму, — злоякісні пухлини (найчастіше — пухлини печінки), хромосомні порушення, підвищення інтенсивності мутаційного процесу, що пов’язано з підвищенням частоти прояву спадкових хвороб обміну, аномалій розвитку тощо.
Більше половини пестицидів належать до мутагенів — речовин, які змінюють спадкову природу рослин і тварин, включаючи людину.