Статистика спалахів АЧС зростає через відсутність компенсації та контролю - експерт
Київ • УНН
КИЇВ. 9 грудня. УНН. Держава повинна компенсувати населенню збитки через АЧС у повному розмірі. На сьогодні здійснено близько 60% виплат, іще 40% — зависли у повітрі. Про це у коментарі УНН розповіла віце-президент Асоціації свинарів України Оксана Юрченко.
Так, за словами О.Юрченко, перший випадок спалаху АЧС в Україні був зафіксований у 2012 році. Тоді влада країни приклала максимум зусиль, аби ліквідувати захворювання, відзначила вона.
“Перший випадок у нас був у 2012 році. Але, власне кажучи, оскільки він був найперший, і це захворювання дуже важливе, аби не похитнути міжнародну торгівлю, економіку країни, були кинуті максимальні зусилля на його ліквідацію. Тоді, за оцінками міжнародних організацій, Україна просто отримала чи не максимальну кількість балів за усі свої дії і власне на півтора року ми спромоглися це все зупинити”, — розповіла вона.
О.Юрченко також розповіла, що на сьогодні проблема спалахів АЧС в Україні носить комплексний характер: якщо раніше захворювання стосувалося переважно дикої фауни, то на сьогодні у переважній більшості випадків спалахи АЧС фіксують у присадибних ділянках.
"Ситуація із спалахами АЧС у 2015 році була прогнозована експертами. Справдилися песимістичні прогнози, коли захворювання із дикої фауни перебралося до присадибних господарств. Із сорока випадків, лише дев’ять були зафіксовані серед диких кабанів. Якщо ми будемо говорити про основні шляхи поширення або причини спалахів АЧС, то якщо раніше люди нарікали, що це дикі кабани носять і давайте там будемо їх відстрілювати. То тепер ми маємо ситуацію, де спрацьовує цілий комплекс“, — сказала вона.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, більше 26 тис. свиней знищили цього року в Україні через АЧС.
Також нагадаємо, за словами С.Тригубенка, профільні відомства лишили фермерів сам на сам з катастрофічними наслідками АЧС.
“Ринок вже рік б’є на сполох. Вимагають одного — посилення контролю! Для цього Держпродспоживслужба, щонайменше, повинна почати виконувати свої прямі обов’язки.
Я не можу зрозуміти, як таке можливо у 21 столітті: економіка, експортний потенціал цілої країни нищаться бездіяльністю і нікому до цього немає діла... Усі профільні відомства та міністерства відмовчуються, лишаючи і фермерів, і бізнес, і споживачів сам на сам з катастрофічними наслідками АЧС”, — зазначив він.
При цьому, в Мінагрополітики заявили, що не мають фахівців, які би могли проковтувати ситуацію з АЧС.