Президент Грузії Саломе Зурабішвілі пообіцяла накласти вето на закон про "іноагентів" у разі його остаточного ухвалення, пише УНН з посиланням на "Новости-Грузия".
Деталі
"Я накладу вето на цей закон, як це робила щодо інших законів, які суперечать стратегії та рекомендаціям Європейського Союзу", - сказала Зурабішвілі в інтерв'ю BBC.
Президент країни вважає, що вето треба використати, щоб "голос народу був почутий". При цьому Зурабішвілі впевнена, що парламентська більшість подолає його.
Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе вже прокоментував цю заяву. "Саломе Зурабішвілі сама є агентом іноземного впливу. Відповідно, єдиний голос, яким є Саломе Зурабішвілі, - це відповідна іноземна сила, глобальна партія війни", - сказав Кобахідзе.
У середу парламент Грузії у першому читанні схвалив законопроект про іноагентів, проти якого висловлювалися західні партнери. У ЄС та США прямо кажуть, що цей крок завадить інтеграції країни до Євросоюзу. За словами Кобахідзе, критика Заходу "позбавлена аргументів". Влада має намір ухвалити закон будь-що.
У середу, після ухвалення законопроекту в першому читанні, на акцію протесту прийшло ще більше людей, ніж у попередні дні, вказує BBC. Масштабний протест традиційно розпочався біля будівлі парламенту на проспекті Руставелі у центрі Тбілісі.
"Третя ніч гідного протесту проти ухвалення російського закону! З одного боку, народ Грузії, з іншого - 83 депутати, які проголосували проти нашого європейського майбутнього. Народ завжди перемагає!" - написала у соцмережі Х президент Грузії Саломе Зурабішвілі.
Акція біля парламенту у середу тривала до пізньої ночі.
У третій день протестів організатори акції висунули ультиматум владі: зробити політичну заяву про відкликання законопроекту, який вони називають "російським законом". Після того, як термін ультиматуму минув, частина протестувальників на заклик організаторів перемістилася з проспекту Руставелі до будівлі урядової канцелярії, вимагаючи зустрічі з прем'єр-міністром країни Іраклієм Кобахідзе.
Серед тих, хто прийшов до канцелярії, були представники опозиційних партій. Тут ситуація кілька разів розпалювалася. На кадрах, розповсюджених телеканалом "Мтаварі", видно, що поліція силоміць садить у поліцейський автомобіль і відвозить опозиційного депутата Алеко Елісашвілі. У МВС країни заявили про затримання двох осіб за адміністративні порушення. В одного із затриманих, згідно з відомством, було вилучено холодну зброю.
Лідер партії "Стратегія Агмашенебелі" Георгій Вашадзе в ефірі телекомпанії "Формула" назвав це провокацією з боку влади. "Вони йдуть на такого типу провокації, щоб якось вивести з себе людей, але ми продовжуємо мирну боротьбу", - сказав він.
Днем раніше МВС країни застосувало перцевий спрей проти протестувальників у парламенту. Причиною застосування спецзасобів у відомстві назвали припинення фізичного протистояння, заявивши, що протестувальники кидали у поліцейських пляшки та каміння. На кадрах із місця подій було видно, що спецназ застосовує силу до демонстрантів. Серед постраждалих від дій спецназу було троє журналістів.
Доповнення
Розгляд законопроекту відбувався на тлі багатотисячних протестів.
Торік у березні правляча партія "Грузинська мрія" відкликала законопроект "Про прозорість іноземного впливу" у другому читанні через масштабні протести. Тоді представники партії заявляли, що питання зняте з порядку денного, і до їхніх планів не входить повторний розгляд законопроекту.
Через рік його знову внесли до парламенту з єдиною відзнакою термін "агент іноземного впливу" замінили на формулювання "організація, яка проводить інтереси іноземної сили".