Цитата
Букіккіо нагадав, що у грудні минулого року “Венеціанка” ухвалили дві екстрені думки. Перша — з приводу аникорупційних механізмів після ухвали КСУ, друга — з приводу реформ КСУ як такого.
“Я б хотів щиро привітати і подякувати президенту Зеленському за те, що він звернувся до нас по ці дві думки, і також відкликав законопроект 4288, що мав звільнити з посади всіх суддів КСУ. Нам не слід забувати, що Конституційний суд відіграє також і позитивну роль в реалізації присудів ЄСПЛ”, — заявив він.
Деталі
Голова “Венеціанки” заявив також, що Комісія готує ще один висновок щодо законопроекту про конституційну процедуру.
“Ми будемо розглядати цю думку в березні на нашій сесії”, — додав він.
Контекст
27 жовтня Конституційний Суд України визнав такою, що не відповідає Конституції України, статтю 366-1 ККУ, яка передбачає відповідальність за брехню в декларації.
11 грудня Венеційська комісія схвалила два висновки, які стосуються рішення КСУ та ситуації з антикорупційним законодавством.
До цього, 9 грудня Венеційська комісія оприлюднила терміновий висновок про законодавчу ситуацію з механізмами протидії корупції у відповідності з рішенням КСУ від 27 жовтня. У висновку зазначається, що рішення КСУ “не має чіткої аргументації і твердої основи в міжнародному праві”.
10 грудня Венеційська комісія оприлюднила другий висновок щодо ситуації з КСУ. Висновок включає рекомендації Верховній Раді більш чітко прописати ситуації, при яких може бути обмежена діяльність КСУ, а суддям Конституційного Суду рекомендують більш конкретно вказувати причини неконституційності законів при ухваленні рішень.
Це послідувало після звернення 25 листопада Президента Володимира Зеленського до Венеційської комісії з проханням дати висновок про стан антикорупційного законодавства держави після резонансного рішення Конституційного Суду.
Водночас Зеленський подав до Верховної Ради законопроект, яким запропонував звільнити всіх суддів КСУ, які ухвалили відповідне рішення від 27 жовтня, та після цього почати процес відбору нових суддів.
З зауваженнями до цього законопроекту виступили Венеціанська комісія та GRECO, закликавши “врахувати несприятливі, глибокі та довгострокові наслідки для вашої країні через можливе поспішне рішення про звільнення конституційних суддів”.
Як наслідок, 27 січня вже поточного року Зеленський відкликав з Верховної Ради свій законопроект.