chas-diiaty-nestrymni-yak-adaptyvnyi-sport-pryskoriuie-shliakh-reabilitatsii-ta-reintehratsii-dlia-veteraniv-ta-liudei-z-invalidnistiu

Час діяти, Нестримні: як адаптивний спорт прискорює шлях реабілітації та реінтеграції для ветеранів та людей з інвалідністю

 • 15495 переглядiв

Ветеран Богдан Ключка навесні 2022-го пішов добровольцем до 110-ї окремої механізованої бригади – кулеметником. Боронив околиці Красногорівки, що поблизу Авдіївки. Там, під час виконання завдання, був поранений, втратив ногу. Після протезування та реабілітації  повернувся на роботу, а також захопився ампфутболом на траві та волейболом у залі.

Для мене це можливість підтримувати свою фізичну форму і бути в колі тих, хто має схожий досвід

– каже ветеран Богдан.

Він – учасник черкаської команди МСК "Дніпро", яка провела показове тренування для ветеранів та людей з інвалідністю з ампфутболу. Це різновид футболу на милицях для людей, які втратили кінцівки.

Адаптивний клуб МСК "Дніпро" –  один з 15 переможців конкурсу  "Час діяти, Нестримні", який на умовах співфінансування отримав грантову підтримку від  Благодійного фонду "МХП-Громаді" в межах програми реінтеграції військових та ветеранів "МХП Поруч", Державної установи "Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх", за підтримки Міністерства молоді та спорту України в межах соціального проєкту Президента України "Активні парки - локації здорової України".

Наш Фонд "‎МХП-Громаді" вже майже 10 років зосереджує свою діяльність на відновленні та розвитку українських громад. І коли ми півтора роки тому почали реалізувати програму підтримки військових та ветеранів "МХП Поруч", то зрозуміли, що  саме заняття адаптивним спортом прискорюють шлях реабілітації та реінтеграції поранених військовослужбовців та людей з інвалідністю. Й наступним викликом для нас стало те, що у багатьох громадах немає сучасних адаптивних спортивних клубів із якісним інвентарем та навчених тренерів. Тож у межах грантового конкурсу "Час діяти, Нестримні" підтримали створення 15 адаптивних клубів у різних селах та містах країни

– каже Олександр Пахолюк, директор БФ «МХП - Громаді».

Нині на базі клубу МСК "Дніпро" займається більш як 80 ветеранів війни та людей з інвалідністю. Працюють секції: ампфутбол, волейбол сидячи, настільний теніс, стрільба з лука, паверліфтинг, легка атлетика. У планах – відкрити секцію з греблі на тренажерах і плавання. 

"Для нас важливо створити умови безбар'єрності для осіб з інвалідністю, зокрема внаслідок війни, чим, відповідно, ми й займаємось. Проєкт спрямовано на створення та облаштування у громадах спортивних центрів, адаптивних клубів для занять фізичною культурою, спілкування з однодумцями та отримання фахової підтримки від кваліфікованих тренерів, стимулюючи їх реінтеграцію в соціальне життя громади. Отже, конкурс грантів для громад, які можуть отримати до 400 тис. грн на створення у своєму селі чи містечку адаптивного клубу "Нестримні", є великою можливістю розпочати діяльність в цьому напрямі" – розповідає Олександр Божок, в. о. директора ДУ "Спорт для всіх".

Також у межах конкурсу "Час діяти, Нестримні"  пройшов  освітній модуль з підвищення професійних компетенцій та з бухгалтерського супроводу. Тренери спортивних залів отримали відповідні сертифікати від Національного університету фізичного виховання та спорту України. 

Ми підтримуємо розвиток адаптивного спорту і на нашому підприємстві "МХП - Урожай" та громаді. За підтримки програми "МХП Поруч" у Черкасах проводили інклюзивні змагання "Звитяга Нескорених", де ветерани та люди з інклюзивністю змагалися у веслуванні на тренажерах, жимі лежачи, аеробайках та ривку гирі. Такі заходи показують, що наші захисники не лише на полі бою, а й у спорті залишаються прикладом для наслідування

- розповідає Олександр Воскобойнік, директор "МХП - Урожай" Центрального Хабу МХП.

За словами заступника Міністра молоді та спорту України Сергія Тимофєєва, в Україні вже понад 80 адаптивних клубів, де проводяться заняття з джиу-джитсу, загальної фізичної підготовки, плавання, скандинавської ходьби, регбі та стрільби з лука. Усі напрями адаптовані для людей з інвалідністю.

Одним із пріоритетів Міністерства молоді та спорту України на сьогодні є розвиток адаптивного спорту аби створити умови для ветеранів війни, людей з інвалідністю, людей з обмеженнями повсякденного функціонування долучатися до фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів, що забезпечить відновлення їхнього фізичного здоров’я та покращення психоемоційного стану. Адаптивний спорт - це про можливість повернутися до активного соціального життя, знайти підтримку однодумців та відчути власну силу. Адаптивні клуби створюють безпечне середовище не лише для якісного фізичного та ментального відновлення, а й для соціальної адаптації, сприяють подоланню бар’єрів і допомагають відновити впевненість у своїх можливостях. Такі проекти, взаємодія влади, бізнесу, інститутів громадянського суспільства забезпечують розбудову інклюзивного суспільства, де кожен менеджер розуміє важливість адаптивного спорту, а кожен бенефіціар - має шанс на активне життя, відновлення та соціальну взаємодію

– каже Сергій Тимофєєв, заступник Міністра молоді та спорту України.

Адаптивний спорт — це не просто фізична активність, а комплексний підхід до реабілітації та реінтеграції ветеранів та людей з інвалідністю. Спорт сприяє відновленню рухових функцій, підвищує витривалість, покращує загальний стан здоров'я. І що важливо  — перевагою адаптивного спорту є можливість поступового повернення до активного соціального життя. Тренування в команді, участь у змаганнях, досягнення особистих рекордів дають людям змогу відчути підтримку та спільність з іншими, що позитивно впливає на їхню соціальну адаптацію.

Додаткова інформація: 

"Час діяти, Нестримні" – це конкурс грантів для громад, які можуть отримати до 400 тис. грн на створення у своєму селі чи містечку адаптивного клубу "Нестримні".

Проєкт реалізовується на території 13 областей України, а саме: Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській областях та м. Київ. 

Партнери проєкту: Благодійний фонд "МХП - Громаді"  в межах програми реінтеграції військових та ветеранів "МХП Поруч", Державна установа "Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх" в  межах проєкту "Активні парки" програми Президента України, Міністерство молоді та спорту України.

Проєкт спрямований на створення та облаштування у громадах спортивних центрів, адаптованих для осіб з інвалідністю, в тому числі осіб з інвалідністю внаслідок війни, де вони зможуть займатися фізичною культурою, спілкуватися із однодумцями та отримувати фахову підтримку від кваліфікованих тренерів, стимулюючи їх реінтеграцію в соціальне життя громади.

Популярні

Новини по темі

На шосе під Сімферополем загорівся бензовоз

 • 18763 переглядiв