Засновник Bellingcat: мені соромно за цю прес-конференцію Зеленського
Київ • УНН
КИЇВ. 26 листопада. УНН. Засновник платформи Bellingcat Еліот Хіггінс каже, що йому соромно за прес-конференцію Президента України Володимира Зеленського, на якій той коментував спецоперацію із затримання “вагнерівців”, пише УНН.
Цитата
“Мені соромно за цю прес-конференцію”, — написав Хіггінс.
Деталі
Засновник Bellingcat таким чином відкоментував повідомлення іншого розслідувача Хрісто Грозєва, який цитував сьогоднішню заяву Президента.
Так, зокрема, справа в наступних словах Зеленського щодо “Вагнергейту”: “Мені соромно за цей епізод у житті розвідки, видатних розвідників України. Мені соромно, і я кажу що ми були слабкими в цій операції”.
Також він назвав колишнього начальника військової розвідки Бурбу “авантюристом”, який збирався втягнути Україну в змову про походження коронавірусу.
Крім того, за словами Президента, йому не подобалася спецоперація, так як вона могла поставити під загрозу відносини з Ердоганом.
I’m embarrassed by this press conference.Https://t.Co/S1qbTOeg1B
— Eliot Higgins (@EliotHiggins)November 26, 2021Розслідування Bellingcat
Журналісти-розслідувачі Bellingcat з участю The Insider провели власне розслідування обставини “операції спецслужб України”, під час якої розвідникам, за даними розслідувачів, вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК “Вагнера”, причетних до військових злочинів в Україні. 17 листопада опублікували розслідування.
За словами опитаних розслідувачами ексспівробітників ГУР, Президент України вперше був проінформований про пропоновану спецоперацію 15 червня 2020 року під час чергового понеділкового брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб.
Розслідування про “вагнерівців” анонсував минулого року болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Хрісто Грозєв. Він назвав ситуацію “прецедентом”, оскільки українські спецслужби фактично зробили “посміховисько” з російської розвідки, а тепер таку подію українська влада замовчує. Також журналіст повідомив, що анонсований документальний фільм про ті події до кінця 2021 року має бути на екранах.
Що за “Вагнергейт”
29 липня 2020 року білоруськими правоохоронними органами було затримано 33 людини, деякі з них були представниками приватної військової компанії “Вагнера”. Більшість затриманих, як повідомлялося, воювали на Донбасі на боці “ДНР” і “ЛНР”, а половина — були колишніми громадянами України.
14 серпня стало відомо, що затримані на території Білорусі 32 бойовики ПВК “Вагнера” були повернуті Російській Федерації. Незважаючи на те, що Україна подавала запит на екстрадицію даних осіб.
Після в ряді ЗМІ з’явилася інформація про те, що СБУ і ГУР Міноборони нібито готували спецоперацію із затримання членів ПВК “Вагнера”, але “через доповідь президенту Зеленському і керівнику ОПУ Єрмаку” стався “витік інформації”, про яку “дізналися білоруські спецслужби”. Були опубліковані записи розмов “передбачуваних” співробітників СБУ" з “членами ПВК “Вагнера”, які були згодом затримані в Білорусі. СБУ раніше спростовувала свою участь у спецоперації.