Над станцією “Академік Вернадський” помітили рідкісні перламутрові хмари
Київ • УНН
КИЇВ. 29 червня. УНН. У Національному антарктичному науковому центрі показали кадри рідкісних перламутрових хмар, які днями спостерігали українські полярники на станції “Академік Вернадський”, передає УНН із посиланням на сторінку НАНЦ.
Цитата
“Погляньте, яку красу днями спостерігали українські полярники на станції „Академік Вернадський“! Це явище відоме як перламутрові хмари — завдяки кольорам.
Їхня повна назва — крижані полярні стратосферні хмари, адже вони складаються з кристаликів криги, спостерігаються здебільшого в полярних регіонах і на відміну від більшості хмар, які живуть у „вологій“ тропосфері — нижньому шарі атмосфери, ці формуються в наступному шарі — „сухій“ стратосфері”, — йдеться у повідомленні.
Деталі
Перламутрові хмари є досить рідкісними. В Антарктиці побачити їх можна переважно взимку, коли в нижніх шарах стратосфери (на висоті 15-27 км) температура опускається до аномального рівня (близько −85°С). Саме така температура є однією з головних умов формування цих хмар. Інша обов’язкова умова — наявність ядер конденсації, тобто мінічастинок, на яких пара починає переходити в рідкий стан.
Виникнення перламутрових хмар пов’язують з гірськими хвилями: коли потік повітря в тропосфері натикається на високий гірський хребет, “йде” вгору, огинає його та “падає” вниз. Так утворюється хвиля. Оскільки в полярних регіонах висота тропосфери не більш як 7-8 км, то верхівка хвилі потрапляє в стратосферу, сприяючи формуванню перламутрових хмар. Також їх утворення може бути пов’язане з сильними тропосферними циклонами.
Додамо
Перламутрові хмари дуже тонкі, тож вдень, на тлі розсіяного світла їх фактично не видно. А от під час заходу сонця, коли воно опускається на кілька градусів нижче горизонта, світло відбивається від кристаликів льоду в хмарах таким чином, що виникає оптичний ефект іризації. Він якраз і “фарбує” хмари в різні кольори.
Виділяють також другий тип полярних стратосферних хмар, які на відміну від крижаних складаються з води та азотної кислоти. Однак вони не мають таких яскравих кольорів, як перламутрові, і їх складно помітити неозброєним оком.
Водночас саме цей тип хмар сприяє руйнуванню озонового шару, адже на їхніх поверхнях хлор набуває реактивних форм, що знищують полярний стратосферний озон.
“Оскільки якраз над нашою станцією ще британськими вченими вперше було зафіксовано „озонову діру“, стан якої зараз моніторять українські науковці, то полярники на „Вернадському“ не тільки милуються красою стратосферних хмар, а й спостерігають за ними в наукових цілях.
Дякуємо за допомогу в підготовці посту метеорологам Олександру Надточію та Анастасії Чигаревій, а за фото – сисадміну Ярославу Дозорову”, — повідомили у НАНЦ.
Нагадаємо
На одному з островів району станції "Академік Вернадський", знайшли рештки кита.