Пандемія: ЄС погодив єдину систему переміщення через кордони у рамках Шенгенської зони на час спалаху COVID-19
Київ • УНН
КИЇВ. 13 жовтня. УНН. Країни — члени Євросоюзу через сім місяців після початку пандемії захворювання COVID-19 змогли узгодити єдину систему організації транскордонного переміщення людей всередині Шенгену, засновану на загальноєвропейській класифікації санітарної ситуації в усіх країнах Європи. Про це йдеться у поширеній у вівторок заяві Ради ЄС із загальних питань, зазначає УНН.
“Рада (ЄС) затвердила рекомендації (Єврокомісії) щодо скоординованого підходу до обмежень на свободу переміщень у відповідь на пандемію. Ці рекомендації повинні дозволити уникнути фрагментації і порушень функціонування Шенгену і сприяти підвищенню прозорості та передбачуваності для людей і бізнесу”, — йдеться в документі. До цього всі карантинні та інші санітарні заходи кожна держава ЄС брало самостійно, що призводило до плутанини при переміщенні по Європі.
В основі системи лежить розроблений Єврокомісією (ЄК) проект створення загальноєвропейської карти санітарної ситуації по регіонах Європи, яка буде оновлюватися в щотижневому режимі на підставі єдиних для всього ЄС критеріїв. Вона буде доступна онлайн на ресурсі ЄК reopen.europa.eu. Всі регіони будуть класифіковані за чотирма колірним категоріями в залежності від поширення захворювання: червоний (найвищий), помаранчевий, зелений (найнижчий) і сірий (якщо інформації для оцінки недостатньо).
При переміщенні людей між “зеленими” регіонами в будь-якій частині Європи ніякі обмеження вводитися не повинні. При переміщеннях людей з помаранчевих або червоних зон країни ЄС мають право вимагати від них проходження карантину (від 7 до 14 днів) і проходження тестів на коронавірус. Країни ЄС відтепер повинні уникати введення загальних обмежень на перетин своїх кордонів без крайньої необхідності.
Складанням і оновленням санітарної карти Європи займеться Європейський центр з контролю і профілактики захворювань, якому держави співтовариства повинні на щотижневій основі поставляти статистичну інформацію про ситуацію з поширенням коронавірусу на своїй території. Зокрема, буде порівнюватися кількість нових випадків заражень на 100 тисяч осіб за 7 і 14 днів, а також відсоток позитивних тестів (від їх загальної кількості), проведених за останні сім днів. У разі введення нових санітарних заходів і обмежень країни співтовариства повинні повідомляти цей центр за 48 годин, щоб інформація стала своєчасно доступна для широкого загалу. Природно, обов’язковою умовою функціонування цієї системи стане реєстрація всіх людей при будь-яких транскордонних переміщеннях, що дозволить відстежувати регіони, які вони відвідували.
EU countries agreed to coordinate better on travel measures in response to # COVID19 . 3 common criteria, a colour-coded map & a framework for possible measures
— EU Council (@EUCouncil) October 13, 2020Складнощі формування загальноєвропейської системи санітарного контролю при переміщенні між країнами ЄС викликані тим, що хоча країни — члени Шенгенської угоди відмовилися від внутрішнього контролю кордонів, питання екстреного відновлення прикордонного контролю в умовах кризи, так само як і питання формування санітарної політики залишаються у віданні урядів країн ЄС, а не інститутів Євросоюзу.