В Україні жодну справу про тендерну корупцію у медицині не довели до кінця - правозахисник
Київ • УНН
КИЇВ. 1 березня. УНН. Щоб уникнути будь-яких маніпуляцій під час закупівель медичного обладнання, зокрема, у виробника має бути затребуваний гарантійний лист, яким підтверджено, що саме такий апарат виробляє саме цей конкретний виробник. Разом з тим, у разі корупційних проявів під час тендеру відповідальність несуть і постачальник товару і той, хто розробляв тендерну документацію. Про це у коментарі УНН повідомила правозахисниця Наталя Циганчук, коментуючи дані правоохоронців про викриття схеми закупівлі медобладнання за завищеними цінами.
“Для того, щоб уникати таких ситуацій і закуповувати нове і якісне обладнання при формуванні документації конкурсних торгів, однією із вимог має бути вимога надання виробником гарантійного листа. В такому листі виробник має вказати, що він знає про те, що проводяться електронні торги і предметом закупівлі є той товар, який він виробляє (або той товар який буде ним вироблений у певні строки, про які домовляються сторони).
У гарантійному листі також має зазначатися, який саме буде товар. Він може бути зроблений з нуля, або перероблений. Як правило, у гарантійному листі виробник медичного обладнання бере на себе зобов'язання провести наладку обладнання і запустити його. А за необхідності, і навчити медперсонал. Також він має вказати, хто є його офіційним дистриб’ютором.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НАБУ розслідують розтрату держкоштів під час закупівлі медобладнання у Запоріжжі
Отримавши такий гарантійний лист можна уникнути непорозуміння із поставкою медичного обладнання. Якщо буде поставлене старе медобладнання, або перероблене із старого, то маючи такий документ і вимоги, які були зафіксовані у тендерній документації, то можна ставити питання про зобов'язання переможця тендерної процедури виконати умови замовника і при цьому ще можна стягнути штрафні санкції”, — пояснила вона.
За словами експерта, у разі корупційних проявів під час тендерних закупівель, відповідальність несе постачальник і той, хто розробляв тендерну документацію також.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У прокуратурі Києва назвали компанії, що підозрюються у корупційних медичних тендерах
“Так, до цього питання потрібно дуже серйозно поставитись і знати, що є дуже багато медичного обладнання, яке списується і яке потрібно утилізувати. На це витрачаються великі кошти, тому його забирають назад, переробляють і таким чином знову перепродують. Щоб цього не було у тендерній документації чітко потрібно вказати, що потрібно надати гарантійний лист”, — пояснила Н. Циганчук.
Вона додала, що збитки, у разі невиконання постачальником умов замовника, має компенсовувати постачальник, але якщо була змова чи корупція, тоді мають розбиратися правоохоронці і суд.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правоохоронці викрили схему закупівлі старого медобладнання під виглядом нового
“Тобто, якщо правоохоронці зможуть довести що були корупційні діяння, то тут компенсація і кримінальна відповідальність. Але я вам скажу, що по Україні таких доведених справ немає, якби були, то можливо б тоді ті, які хочуть нажитися на державних медичних коштах, цього не робили”, — резюмувала правозахисниця.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, у прокуратурі Києва повідомили, що ТОВ “УМТ+”, ПрАТ “УМТ”, ТОВ “Біосенс”, ТОВ “МДЦ Експерт”, ТОВ “Медторг”, ПП “НВО “ДІКСІОН Україна” можуть бути причетними до ввезення в Україну за кошти бюджетів медичного обладнання, яке було у вжитку під виглядом нового.