У Грузії вважають неприйнятним заклик РФ відкликати обіцянку про членство України та Грузії у НАТО
Київ • УНН
КИЇВ. 11 грудня. УНН. МЗС Грузії вважає неприйнятною заяву МЗС РФ про необхідність скасувати рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Грузія і Україна стануть його членами. Про це УНН повідомляє з посиланням на МЗС Грузії.
Цитата
“МЗС вважає неприйнятною заяву МЗС РФ, згідно з якою Російська Федерація “вважає за необхідне скасувати рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Грузія і Україна стануть його членами”, — йдеться в повідомленні.
Деталі
У МЗС нагадали, що 3 квітня 2008 року на саміті в Бухаресті лідери країн-членів НАТО вирішили, що Грузія (і Україна) стануть членами НАТО.
“Вищезазначене є надзвичайно важливим політичним рішенням, заснованим на консенсусі, заснованим на фундаментальному принципі міжнародного права, згідно з яким всі держави мають суверенне право обирати свій власний зовнішньополітичний курс. Однак це рішення засноване на статті 10 Північноатлантичного договору, згідно з якою будь-яка європейська країна може стати членом НАТО, яка розділяє принципи договору і вносить внесок у безпеку Північноатлантичного регіону”, — наголошується у повідомленні.
Також зазначається, що членство у НАТО — суверенне рішення Грузії, засноване на непохитній волі більшості населення Грузії. Ця мета також відображена в Конституції Грузії.
Повідомляється, що рішення, прийняте на саміті в Бухаресті, повторювалося на всіх Самітах НАТО, що відбулися після 2008 року. У комюніке, прийнятому на саміті НАТО в Брюсселі в 2021 році, підкреслюється, що союзники вважають неприйнятним втручання будь-якої третьої сторони у визначення зовнішніх пріоритетів країн.
“Зважаючи на все вищевикладене, будь-яка заява, зроблена третьою стороною щодо перегляду рішення Бухарестського саміту, яке суперечить основоположним принципам і нормам міжнародного права, неприйнятна для Міністерства закордонних справ”, — йдеться у повідомленні.
У МЗС Грузії підкреслили, що головним викликом європейської та євроатлантичної архітектури безпеки сьогодні є дії Російської Федерації, які проявляються в окупації та анексії територій сусідніх суверенних країн, ігноруванні основних принципів міжнародного права та невиконання зобов’язань.
Доповнення
Росія наполягає на тому, щоб НАТО відкликало обіцянку про членство України і Грузії в Альянсі шляхом дезавуювання рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 р. про те, що “Україна і Грузія стануть членами НАТО”.
Додамо
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Захід не повинен ні потурати Росії, погоджуючись на переговори щодо “гарантій” про нерозширення НАТО, ні робити Росії подарунки, відкидаючи їх.
Контекст
7 грудня відбулися двосторонні переговори президентів США Джо Байдена і РФ Володимира Путіна у форматі телемосту, які тривали дві години.
В ході зустрічі Путін заявив, що його турбує можливість вступу України в НАТО. Він вважає, що за цим піде розміщення в Україні військових баз і загрозливої для Росії зброї.
При цьому, президент США сказав, що в разі вторгнення РФ в Україну, Сполучені Штати зміцнять східний фланг НАТО, а також нададуть Києву більше військової допомоги.