Токсичні гіганти: чому за фасадом великих міжнародних компаній ховається сумнівна бізнес-поведінка

Токсичні гіганти: чому за фасадом великих міжнародних компаній ховається сумнівна бізнес-поведінка

Київ  •  УНН

 • 39296 перегляди

КИЇВ. 6 серпня. УНН. Колишні дилери звинуватили виробника шведських вантажівок Scania в токсичній бізнес-поведінці і умисному витісненні з українського ринку. Понад те, як показали відгуки співробітників шведського виробника вантажівок, така токсична поведінка характерна не лише при роботі з партнерами, але і всередині компанії - причому в різних країнах. Іноді за пристойними фасадами великих міжнародних компаній і репутацією виробника дорогих вантажівок ховаються неочевидні і небезпечні проблеми. Про причини і приклади цього явища пише УНН.

"У Scania з вами поводяться, як з тваринами, менеджери - це чистий жах, який зловживає своїми повноваженнями", - у свіжих відгуках пише колишній співробітник (монтажник) про шведську компанію на веб-ресурсі Indeed.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кинути виклик шведському гігантові Scania на 123 мільйони: українська компанія вперше озвучила свою позицію

Адвокат Київської обласної колегії адвокатури Іван Пасікун пояснює, що такий стан речей - зовсім не рідкість для великих міжнародних компаній.

"Під час своєї діяльності мені доводилося часто вивчати репутаційну складову різних міжнародних компаній. Дійсно, можна сказати, що нерідко за репутацією великих міжнародних компаній ховається токсична бізнес-поведінка. Наприклад, коли йдуть судові розгляди між компаніями, вивчається безпосередньо питання добросовісної конкуренції і так далі. Але мало хто звертає увагу ще й на те, як великі міжнародні компанії ставляться до своїх працівників", - розповідає Пасікун.

Таким чином виходить, що такі всесвітньо відомі гіганти, як Scania, окрім того, що фігурують в Україні в скандалах з підробкою документів, ухиленням від податків, витісненням з ринку власних дилерів, порушенням умов договорів з сервісними центрами, використанням політиків для лобіювання власних інтересів і тиском на судову систему, мають ще й загальносвітову практику споживацького ставлення до найважливішого ресурсу - власного працівника.

"На жаль, на практиці часто зустрічаються люди, які через якийсь час після звільнення розповідають всю правду про імениті підприємства. Серед скарг і величезна кількість позаурочної роботи, яка не була оплачена згідно з трудовим законодавством, і хамське ставлення керівництва і менеджменту. Ясна річ, що такі умови роботи призводять до емоційного вигоряння", - зазначає Іван Пасікун.

За даними того ж веб-ресурсу для пошуку роботи у всьому світі Indeed, у своєму токсичному ставленні до власних співробітників Scania - не виняток. Так, наприклад, інтереси шведської компанії представляє адвокатське об'єднання "КПМГ ПРАВО УКРАЇНА" міжнародної аудиторської фірми KPMG. Цікаво, що сама компанія KPMG як на міжнародному, так і на загальнонаціональному рівні неодноразово потрапляла в гучні скандали, починаючи від аудиторських і закінчуючи антисемітськими заявами. Примітно те, що з боку як колишніх, так і теперішніх працівників на KPMG з усіх боків сиплеться вал звинувачень у ненормованому робочому графіку та експлуатації персоналу.

"Найгірша фірма для роботи! Надзвичайно токсичне середовище: егоїстичне. Нерівні стандарти існують на всіх організаційних рівнях", - пише колишній співробітник про свій досвід роботи в топовій аудиторській KPMG.

Скаржаться співробітники і на досить токсичну корпоративну культуру, яка не присікає знущань всередині колективу.

"Над вами знущаються на робочому місці. Є люди, які працюють занадто довго, і в кожному новому співробітнику вони бачать загрозу, що проявляється в знущаннях над колегами і плітках", - пише співробітник KPMG зі Стокгольма.

"Мене найняли працювати в цій компанії в команду по глобальній мобільності, і дозвольте мені сказати, що це був найгірший досвід, який у мене коли-небудь був. Пропрацювавши в юридичній сфері понад 5 років, ця конкретна команда мала найбільш токсичне середовище, у якому менеджери були грубими і поблажливими. Не було командної роботи, адже за менеджерами завжди було останнє слово, і що ще гірше, вони завжди змушували вас відчувати себе некомпетентним. Така поведінка терпимо сприймалася вищим керівництвом, попри те, що інші люди скаржилися на цих менеджерів", - пише користувач, який назвав KPMG найгіршою компанією, де він коли-небудь працював.

В українському сегменті інтернету відгуків про "KPMG Україна" менше, але вони написані в тому ж дусі - токсично, так ще і на відміну від інших країн є скарги на низьку зарплату.

"П'ять співбесід?! Ви серйозно?! На передостанній хотілося послати всіх подалі. Але стало цікаво, чим закінчиться!! Раніше наше підприємство відмовилося від послуг цієї компанії. Тепер розумію, чому. Чесно кажучи, виникло враження, що шукають рабів, готових працювати за копійки по 24 години на добу. Колега працює в США, в компанії KPMG - повага до роботи, підхід і т.д. і жодних перепрацювань, а якщо є, то оплата в двократному тарифі. Українська KPMG - рабство!!!!!!!! Ми пройшли співбесіду удвох, ВІДМОВИЛИСЯ, після того, як нарешті на останній співбесіді озвучили заробітну плату. Шукайте рабів далі!!!! Є компанії і цікавіші набагато!" - пише претендент на посаду в "KPMG Україна".

Політолог Віктор Бобиренко пояснює токсичну бізнес-поведінку і деспотичне ставлення до власних співробітників таких міжнародних гігантів як KPMG, Scania й інших подібних тим, що вони завжди мають більше механізмів для захисту власних інтересів, ніж той же український бізнес.

"Міжнародні компанії в Україні почувають себе набагато вільніше - вони більш захищені. За наших ніхто не заступиться, їх штовхають, але це не цікаво ні ЗМІ, ні політикам. Різні фокуси уваги. У нас в Україні захищати можуть лише інтереси великих гравців - іноземних", - резюмує експерт.

І навіть найбільш скандальна репутація бізнес-гігантів в Україні та за кордоном жодним чином не впливає на їх спільне співробітництво: як показує досвід Scania і KPMG, вони навіть успішно об'єднують зусилля проти українських компаній.

У такій ситуації українська влада всіляко підіграє іноземним компаніям, керуючись першочерговим принципом "хто більше, той і правий" і "бий своїх, щоб чужим було більше місця".