Нардеп пояснив, чому знижується легальне виробництво алкоголю
Київ • УНН
КИЇВ. 7 березня. УНН. Через тінізацію ринку алкогольної продукції лише від несплати акцизів держава втрачає понад 6 млрд грн щороку. При цьому на заяви та звернення профільних організацій, які навіть передали владі перелік усіх нелегальних виробників спирту, уповноважені органи не реагують. Про це у коментарі УНН розповів член комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, нардеп від БПП Леонід Козаченко, коментуючи падіння показників виробництва легального алкоголю.
“Ми маємо дуже потужну галузь, яка випускає підакцизну продукцію — це, в першу чергу, алкогольні вироби, а по-друге, тютюнові вироби. І разом вони дають понад 40 млрд грн сплати акцизів у бюджет.
На жаль, останні роки ми почали трошки робити неадекватну державну політику, яка регулює ці галузі. В результаті чого суттєво збільшилось у нас нелегальне виробництво, в першу чергу алкогольних виробів.
За оцінками фахівців, цей обсяг становить приблизно 55% від того обсягу, який продається у нашій державі. Від цього, за розрахунками профільної асоціації, державний бюджет тільки від несплати відповідних акцизів втрачає понад 6 млрд грн, а якби ще це було легальне виробництво — то там ще є податок на прибуток, соціальний податок, ПДФО (податок на доходи фізичних осіб — ред.) — то це все сумарно становило б 10 млрд грн. Це те, що втрачає держава. Але ті, хто це незаконно виробляють, — вони ще більше, ніж 10 млрд. кладуть собі в кишеню”, — зазначив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виробництво горілки в Україні за місяць впало на 18%
За словами політика, у минулому році представникам влади найвищого рівня профільні організації передали перелік усіх нелегальних виробників спирту та алкогольних напоїв. Проте жодної реакції на це не послідувало.
Л.Козаченко вважає, що тінізації ринку алкогольних напоїв сприяє небажання держави боротися з нелегалами, а також зависокі акцизи.
“Профільна асоціація передавала представникам влади найвищого рівня за останній рік двічі списки приблизно на 12 сторінках усіх нелегальних виробників спирту (а це держава, в першу чергу, тому що приватного виробництва спирту немає) та виробників самих алкогольних напоїв — і адреси самих підприємств, на яких це виробляється, списки компаній, які займаються дистрибюцією нелегально виробленої продукції, точки кінцеві — у кожному регіоні, де, хто, і навіть із мобільними телефонами цих людей. І це зробили публічно, як в Кабміні так і в ДФС. На жаль, результату ніякого немає — тобто ситуація не змінюється, а навпаки навіть погіршується. Це одна із причин, що змушує зменшувати виробництво легальної алкогольної продукції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 95% усіх пропозиції алкоголю в Інтернеті — нелегальні та небезпечні
Інша причина — це збільшення акцизу. Виходить так, що легальні виробники щороку обтяжуються податками, а ті хто незаконно виробляють — не несуть ніякого покарання — вони на ринку себе впевнено почувають. Тому офіційна статистика і показує реальне зниження виробництва”, — зазначив нардеп.
Він також додав, що сьогодні низка підприємств з виробництва алкогольної продукції в Україні закриваються та перевозять своє виробництво в інші країні, бо “не бачать перспектив роботи на вітчизняному ринку”.
Л.Козаченко вважає, що змінити ситуацію можна лише, якщо стимулювати відповідальні органи боротися з нелегалами.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, акцизи на алкоголь можуть переглянути за підсумками першого кварталу.
Також нагадаємо, за словами директора компанії Eastern Beverage Trading Ольги Івушкіної, щороку українці споживають близько 24 млн декалітрів нелегального алкоголю.