Кримська декларація - на фінальній стадії: у МЗС повідомили, що фіксує документ
Київ • УНН
КИЇВ. 2 серпня. УНН. Текст декларації за підсумками саміту “Кримської платформи” знаходиться на фінальній стадії узгодження. Наразі щодо документу ведуться консультації з представниками країн-учасниць заходу. Про це в коментарі УНН розповіла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Цитата
“Вона (декларація — ред.) на фінальній стадії, оскільки у нас велика кількість країн, з якими ми погоджуємо документ. Ці консультації ще тривають, але, оскільки у нас залишилось всього 3 тижні — рівно через 3 понеділка ми у „Парковому“ будемо відзначати саміт, то зрозуміло, що документ вже фіналізується”, — сказала Джапарова.
“Головне, що про документ важливо знати — це те, що він фіксує запуск „Кримської платформи“ як формату, підкреслює і фіксує політику невизнання як основу нашої політико-дипломатичної боротьби за Крим, і фактично фіксує домовленість країн, які приєднались до декларації, боротись за відновлення всіх пріоритетів, про які ми казали і консолідується навколо нашої стратегічної задачі, якою є повернення Криму”, — додала заступниця міністра.
Деталі
Так, варто зазначити, що раніше у МЗС озвучили п’ять пріоритетних напрямків Кримської платформи. Зокрема, це:
— безпека (включно зі свободою мореплавства);
— забезпечення ефективності санкційних обмежень проти держави-агресора;
— захист прав людини та міжнародного гуманітарного права;
— захист освітніх, культурних, релігійних прав;
— подолання негативного впливу тимчасової окупації Криму на економіку та навколишнє середовище.
За словами Джапарової, навколо зазначених пріоритетів українські дипломати в 2022 роках і надалі будуть діяти “з точки зору оперативної діяльності Кримської платформи”.
“Тому що, це не просто саміт — це і надалі титанічний труд наших дипломатів різними форматами, різними інструментами, навколо цих тем будуть напрацьовуватись аналітика, дослідження, реакції, спроба думати, які санкційні інструменти можна накладати через це, і так далі”, — додала заступниця міністра.
Що було раніше
Як повідомив у понеділок міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, декларація, ухвалена на саміті “Кримської платформи” у Києві, буде відкритою для підписання іншими державами.
Контекст
Кримська платформа — дипломатична ініціатива України, у перспективі — міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова.
26 лютого 2021 року Володимир Зеленський підписав Указ “Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”, яким постановив утворити Організаційний комітет з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи. Згідно з документом, МЗС забезпечує координацію участі України в діяльності Кримської платформи.
Головою Організаційного комітету з підготовки установчого Саміту Кримської платформи є міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Очікується, що Кримська платформа буде представлена у Парламентській асамблеї Ради Європи.
Датою проведення установчого Саміту визначено 23 серпня 2021 року, за його підсумками може бути прийнята декларація.