Китай виступив проти робіт "Роснафти" на шельфі біля берегів В'єтнаму
Київ • УНН
КИЇВ. 17 травня. УНН. МЗС Китаю вкрай жорстко прокоментував інформацію про те, що Rosneft Vietnam B.V., дочірня компанія російської “Роснафта”, розпочала розробки родовищ вуглеводнів у Південно-Китайському морі в районі спірної акваторії, яку Пекін вважає своєю. Про це заявив у четвер на регулярному брифінгу офіційний представник МЗС КНР Лу Кан, передає УНН з посиланням на Reuters.
“Ніяка країна, організація, компанія чи індивідуальне обличчя не мають права без дозволу китайського уряду займатися діяльністю з розвідки або розробки ресурсів в акваторії, контрольованої Китаєм. Ми вимагаємо від відповідних сторін проявити повагу до суверенітету нашої держави”, — заявив офіційний представник відомства Лу Кан на регулярному брифінгу.
Офіційний представник китайського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що подібні питання можуть негативно позначитися на відносинах Пекіна з державами, які порушать згаданий принцип. Він також закликав сторони утриматися від дій, “які можуть позначитися на двосторонніх відносинах, а також на мир і стабільність у регіоні”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна удвічі збільшила імпорт нафтопродуктів з Росії та Білорусі
У прес-службі “Роснафти” журналістам ТАРС заявили, що діяльність компанії на шельфі Південно-Китайського моря строго відповідає ліцензійним зобов’язанням, роботи ведуться в територіальних водах В’єтнаму. “Ліцензійні ділянки компанії „Роснафта“ на шельфі Південно-Китайського моря знаходяться в територіальних водах В’єтнаму. Компанія веде свою діяльність на шельфі В’єтнаму в суворій відповідності з ліцензійними зобов’язаннями і дотриманням законодавства щодо надрокористування Республіки В’єтнам”, — сказав представник “Роснафти”. Це ж підтвердив і МЗС В’єтнаму. “В’єтнамські нафтогазові проекти знаходяться на території, повністю підконтрольний державі і відповідно до міжнародного законодавства”, — йдеться в повідомленні відомства, поширеному в четвер.
Раніше агентство Reuters повідомило про те, що в Rosneft Vietnam побоювалася негативної реакції Пекіна на розробку родовища в Південно-Китайському морі. На думку в’єтнамської влади, родовище “Червона орхідея” знаходиться у виключній економічній зоні В’єтнаму, проте влада КНР відносить його до зони всередині так званої “дев’ятипунктирної лінії”, якою на китайських картах обведено приблизно 80% акваторії Південно-Китайського моря, яку в Пекіні вважають своєю при тому, що міжнародне співтовариство не підтверджує його прав на цю територію. Більш того, в 2016 році домагання Пекіна визнала незаконними Постійна палата третейського суду в Гаазі, але Китай заявив, що не збирається виконувати це рішення.
Це не перша свердловина на спірній акваторії, пробурена за російською участю. Газові родовища Lan Do і Lan Tai на блоці 06.1 були відкриті в середині 1990-х британської BP з партнерами, потім права на них перейшли до російської ТНК-BP, і вона в 2012 році почала видобувати газ на Lan Do. У 2013 році “Роснафта” придбала ТНК-BP, отримавши у в’єтнамському проекті частку в 35% і операторство. У 2016 році, після успішного буріння двох свердловин, “Роснафта” відкрила на блоці третє газове родовище — Phong Lan Dai (“Дика орхідея”). Все це не викликало публічне невдоволення Пекіна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США витіснять Росію та Саудівську Аравію із лідерських позицій з видобутку нафти
Останнім часом Китай пильно стежить за проектами на спірній території, вказує Reuters. За останній рік через тиск Пекіна В’єтнам уже двічі призупиняв в Південно-Китайському морі буріння на великому нафтовому родовищі “Червоний імператор”, яке розробляє іспанська Repsol разом з арабської Mubadala Petroleum і PetroVietnam, повідомляла “Бі-бі-сі”. За даними телерадіокомпанії, учасники цього проекту в результаті можуть втратити 200 млн доларів уже вкладених інвестицій. Repsol підтверджувала припинення проекту в серпні 2017 року.
Нагадаємо, найбільша публічна американська нафтова корпорація Exxon Mobil через антиросійські санкції у поточному році має намір почати процедуру виходу зі спільних проектів з “Роснафта” в сфері пошуків родовищ нафти.