Дослідження: вчені виділили варіації генів імунної системи, які захищають європейців від грипу
Київ • УНН
КИЇВ. 26 листопада. УНН. Американські генетики виділили варіації генів імунної системи, які захищають людей європейського походження від зараження вірусом грипу і важких форм цієї хвороби. Результати дослідження опублікував науковий журнал Science, пише УНН.
Цитата
“У багатьох людей європейського походження є варіації генів, які збільшують активність білків-інтерферонів на перших стадіях інфекції. Ці білки відіграють критичну роль у боротьбі з вірусами. Зокрема, при зараженні COVID-19 рівень активності інтерферонів визначає тяжкість інфекції”, — розповів науковому виданню EurekAlert один з авторів дослідження, доцент Чиказького університету (США) Луїс Баррейро.
Деталі
В ході дослідження Барейро і його колеги спостерігали, як культури клітин жителів США різного етнічного і расового походження взаємодіють з частинками вірусу грипу. Щоб зрозуміти, чи існують відмінності в роботі генів, пов’язаних з придушенням вірусних інфекцій, дослідники проаналізували, як багато було в цих культурах РНК-копій різних генів, імовірно пов’язаних з реакцією на появу вірусів в організмі. Відмінності в кількості цих ланцюжків РНК вчені зіставили з тим, наскільки сильно відрізнялися набори мутацій у цих генах.
Виявилося, що поява частинок грипу в культурах клітин змінила роботу понад 4 тис. генів. Причому рівень активності багатьох з них сильно залежав від появи мутацій як в цих ділянках ДНК, так і в інших генах. Значна частина цих змін відбулася в роботі генів, пов’язаних з синтезом інтерферонів-противірусних білків, які заважають розмножуватися вірусу грипу.
При цьому вчені виявили, що найкорисніші варіації у структурі цих генів, які збільшують стійкість клітин до вірусу грипу, помітно частіше зустрічалися серед американців європейського походження, ніж серед афроамериканців. З чим це пов’язано, генетики поки не можуть сказати, проте це може пояснювати, чому афроамериканці значно частіше страждають від грипу, ніж інші жителі США, підсумували Баррейро і його колеги.