Байден "натисне" на британського прем'єра у питанні дотримання протоколу по Північній Ірландії - ЗМІ
Київ • УНН
КИЇВ. 7 червня. УНН. Президент США Джо Байден попередить прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона про необхідність виконання Лондоном умов протоколу по Північній Ірландії, підписаного з Євросоюзом в рамках угоди про Brexit. Про це в понеділок повідомила газета The Times, пише УНН.
Деталі
За її даними, президент проведе зустріч з прем’єром перед самітом Групи семи, який відбудеться в графстві Корнуолл на південному заході Англії 11-13 червня. Байден доведе до відома Джонсона, що США розглядають узгоджену в 2019 році угоду про Brexit як невід’ємну частину зусиль з підтримки довгострокового миру в Північній Ірландії і, зокрема, угоди Страсної п’ятниці, гарантом-посередником якого є Сполучені Штати.
У той же час очікується, що президент США дасть зрозуміти Брюсселю, що необхідно відкинути бюрократичну тяганину і прийняти більш гнучкий підхід до реалізації угоди.
Представник Джонсона по Brexit і міжнародній політиці Девід Фрост раніше в статті для газети Financial Times написав, що ЄС повинен переглянути положення протоколу по Північній Ірландії, оскільки цей документ виявився неефективний на практиці.
За його словами, в своєму теперішньому вигляді протокол, який має на увазі наявність митних і фітосанітарних перевірок ряду продуктів, що поставляються в Північну Ірландію з інших частин Сполученого Королівства, щоб уникнути появи кордону між Ольстером і є членом ЄС Ірландією, лише погіршує ситуацію в регіоні.
Контекст
Згідно торговельної угоди, укладеної в грудні минулого року між ЄС і Великою Британією, Північна Ірландія, яка покинула Євросоюз в складі Сполученого Королівства, залишилася частиною митної території ЄС. Цей подвійний статус дозволив уникнути появи кордону між Ольстером і Ірландією, яка перебуває в ЄС, проте зажадав ввести контрольні процедури в північноірландських портах для перевезень ряду товарів з інших частин Сполученого Королівства.
Це було зроблено, щоб зберегти белфастські угоду 1998 року, яка поклала край збройному протистоянню між протестантами-лоялістами і католиками-націоналістами в Північній Ірландії і має на увазі відсутність кордону між двома частинами острова.
Спочатку угода з ЄС передбачало, що пільговий період, що дозволяє британським постачальникам уникати оформлення митних фітосанітарних сертифікатів для доставки продуктів тваринного походження і ряду рослин в Ольстер, триватиме до 1 квітня. Однак в березні уряд Великої Британії продовжив в односторонньому порядку дію цього режиму до 1 жовтня.
Британська влада була змушена змінити умови угоди під тиском з боку підприємців, які попереджали про можливий перебій поставок товарів в світлі необхідності заповнювати митні декларації і проходити додаткові інспекційні перевірки, що в перспективі загрожувало порожніми прилавками магазинів. Єврокомісія у відповідь на цей крок запустила юридичну процедуру проти Великої Британії за порушення угоди про Brexit.