pidpryiemstva-maloho-ta-serednoho-biznesu-v-zhovtni-vyhraly-ponad-polovyny-kontraktiv-derzhzakupivel-youcontrol

Підприємства малого та середнього бізнесу в жовтні виграли понад половину контрактів держзакупівель - YouControl

 • 31781 переглядiв

Понад 60 тисяч малих та середніх підприємств в Україні стали переможцями державних закупівель за жовтень 2023 року. Компанії, яких вдалося точно класифікувати, отримали замовлення на понад 20 млрд грн, а це 71 відсоток від загальної суми контрактів.  Про це повідомляє YouControl, пише УНН

Деталі 

YouControl та Асоціація Відкритих Даних проаналізували 296 тисяч закупівель та їхніх переможців.  На основі цього аналізу було складено ренкінг з 25-ти переможців державних закупівель з-поміж  малого та середнього бізнесу за сумою контрактів.

 У 16 компаній з 25 сума виграних контрактів за місяць є вищою ніж за весь їхній річний чистий дохід впродовж 2022 року. 

Це породжує ряд припущень. Про активне використання ними субпідрядників після укладання контрактів. Про те, що ці підприємства лише номінально є малими чи середніми, а по факту є частиною великих фінансово-промислових груп. Або ж про те, що економічні потужності цих  компаній не відповідають вимогам заявленим у закупівлі. В останньому випадку постає питання про компетентність тендерних комісій, які затверджували переможців

 – пише YouControl.

Як зазначається, з поміж 19,1 тисячі компаній-переможців закупівель із категорії малого та середнього бізнесу, які вдалося точно класифікувати, виявлено 3089 середніх підприємств (16% від загальної кількості), що отримали замовлень на суму 10,3 млрд грн (36% від усіх контрактів, що увійшли до вибірки). 5813  компаній із категорії малого бізнесу склали 30% та  виграли замовлень на співмірну з середніми суму  – 10 млрд грн (35% від загальної суми контрактів).

Мікропідприємництва, які мають до 10 працівників та до 2 млн євро доходу, склали 53% серед компаній-переможців торгів та виграли 29% замовлень на суму 8,4 млрд грн. Якщо до них додати більшість ФОПів з 41 тисячі невизначених за типом переможців, то виявиться, що саме мікробізнес став найбільш численною підгрупою малого і середнього бізнесу за кількістю контрактів. Хоча і дещо поступився малим та середнім підприємствам за вартістю цих контрактів.

В топ 25 за загальною сумою виграних у процесі публічних закупівель контрактів за жовтень в основному увійшли малі й середні компанії будівельної галузі, які займаються будівництвом доріг і автострад, житлових та нежитлових приміщень, електропостачанням. Такі компанії отримали найбільше грошей за договорами про закупівлю  – 45,6% від загальної суми, що склало 13,1 млрд грн. 

Найбільша кількість переможців зареєстрована у м. Києві – 4141 (22%) та у областях міст-мільйонників: Дніпропетровська область (7,3%), Львівська область (7,1%).  Вагому питому частку в загальній кількості переможців також мають Київська, Харківська, Одеська, Полтавська області.

Доповнення

Як визначається, малий і середній бізнес досить активно бере участь у процесі публічних закупівель як постачальник товарів та послуг розпорядникам бюджетних коштів. Існують обʼєктивні причини, через які МСБ в одних регіонах є більш активним, ніж в інших, а певні галузі, як то будівництво, транспорт чи фармацевтика, виходять у тренди за кількістю та обсягами контактів.

Найчастіше бізнес скаржиться на податкову - статистика Ради бізнес-омбудсмена 14.12.23, 19:04

Популярні

Новини по темі