НАЗК фіксує конфлікт інтересів під час призначення експертиз у кримінальних провадженнях детективів НАБУ проти високопосадовців, але від перевірки їх утримується. Про це свідчить відповідь агентства з питань запобігання корупції на запит УНН.
Деталі
У запиті йшлося про те, чи проводить НАЗК перевірку, у кого детективи НАБУ замовляють судові експертизи. Зокрема, чи проводилась перевірка щодо старшого детектива НАБУ Віктора Яреми, який замовив експертизи у фірми, яка оформлена на доньку його колишньої колеги з Рівненської обласної прокуратури. Конфлікт інтересів щодо цього випадку був виявлений самим НАЗК, однак перевірка так і не була проведена.
У відповідь на ваш запит щодо перевірки призначених детективами Національного антикорупційного бюро України судових експертиз в рамках проведення досудового розслідування повідомляємо, що станом на дату надання відповіді такі перевірки Національним агентством з питань запобігання корупції не проводились,
Між тим, саме маніпуляції детективів з експертизами призводять по виправдувальних вироків їх підслідних.
Так було у закритих справах "Роттердам+" та вже виправданого ексміністра Володимира Омеляна. Як заявляла адвокат Ірина Одинець, НАБУ програло у суді, бо протягом розслідування детективи у вказаних справах "малювали" судові експертизи у дружніх приватних конторах, а потім ними маніпулювали.
Так, схоже, буде й у справі ексміністра агрополітики Миколи Сольського, в рамках якої детективи НАБУ замовили експертизу, а коли зрозуміли, що вона ймовірно буде на користь Сольського - намагалися відмовитися від неї через суд, однак безуспішно.
Зважаючи на неодноразові факти таких маніпуляцій - ідея очільника НАБУ Семена Кривоноса створити для бюро свою експертну установу виглядає вкрай насторожуючою. В такому випадку "намальованих" експертиз може стати в рази більше, а відтак розслідування НАБУ можуть перетворитися у заангажовані переслідування на кшталт масового політичного терору радянського НКВС.
На цьому наголосили й іноземні експерти, які проводили аудит діяльності НАБУ. Аудитори вважають, що створення кримінальної установи при антикорупційному бюро не розв’яже питання об’єктивності експертиз у кримінальних провадженнях, які розслідують детективи.
Додамо
Напередодні стало відомо, що навіть керівництво в НАБУ намагається маніпулювати експертизами, щоб довести свою непричетність до скандалу. Так, першого заступника директора НАБУ Гізо Углаву запрошували пройти поліграф в бюро, однак він вирішив пройти його в іншому місці.
Углава фігурує в одному зі службових розслідувань щодо ймовірного витоку інформації з НАБУ. Директор бюро відсторонив його від виконання обов’язків на час досудового розслідування.
Також нагадаємо, що бюджети НАБУ збільшуються щороку, але бюро не довіряє більшість українців.