Якщо виявиться, що роботодавець надав не достовірну інформацію про заробітну плату працівника, то підприємство буде втрачати можливість бронювання та отримання критичність на період 6 місяців. Про це повідомила перший віцепрем'єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону, передає УНН.
Свириденко прокоментувала, чи зможуть претендувати на бронь працівники підприємств, які офіційно оформлені, наприклад, від сьогодні, 1 грудня.
"Якщо ми кажемо про нових працівників, ми розуміємо, що щомісячна звітність за нараховану заробітну плату буде працювати з 1 січня. Відповідно ми побачимо ці дані в податковій лише в лютому. Для того, щоб дати можливість підприємствам набирати нових працівників ми даємо можливість базуючися на декларативному принципі роботодавцям бронювати тих працівників, які будуть отримувати 20 тис. грн, не отримували, а будуть", - сказала Свириденко.
Вона зазначила, що в уряді таким чином хочуть показати, що довіряють бізнесу.
"Але, тут дуже важливий момент. Якщо після того, як буде введена щомісячна звітність й ми побачимо, що роботодавець надав не достовірну інформацію й у такого працівника зарплата не відповідає критеріям, то таке підприємство буде втрачати можливість бронювати працівників та отримувати критичність на період 6 місяців. Тому в мене велике прохання до всіх роботодавців, тому що саме вони в "Дії" будуть оновлювати ці дані, звернути увагу й дуже чітко вказувати рівень заробітної плати, який є необхідний для того, щоб працівник був заброньований", - заявила Свириденко.
Доповнення
З 1 грудня бронювання працівників можливе лише через портал "Дія".
За новими правилами, щоб бронювати людей, підприємство має відповідати 3-м критерієм:
1. Середня зарплата на підприємстві не менше 20 тисяч гривень.
2. Відсутність податкових боргів
3. Критерій вибираєте самостійно з переліку:
- резидентство в Дія.City
- 1,5+ млн євро сплачених податків за рік
- 32+ млн євро надходжень
- важливість для національної економіки чи потреб тергромади