Венедіктова: матеріали Bellingcat щодо “вагнерівців” вивчатимуть у межах розслідування
Київ • УНН
КИЇВ. 18 листопада. УНН. Генеральний прокурор Ірина Венедіктова заявила, що матеріали, викладені у звіті Bellingcat стосовно розслідування про “Вагнергейт”, будуть вивчені, та за потреби долучені до слідства. Про це вона заявила під час спілкування з журналістами, передає кореспондент УНН.
Цитата:
“Безпосередньо, історія розслідувань – вона є, вона проводиться, і нічого, звичайно, там не зменшилось. Які ще будуть допити проводитись слідством – я думаю, краще вам запитувати безпосередньо ДБР. Ми достатньо великий перелік допитів прописали в наших прокурорських вказівках... Усі матеріали, які проводяться журналістами, всі розслідування, які проводяться, нами завжди ретельно вивчаються, завжди долучаються до справ. Тому, будуть вивчатись, будуть долучатись”, - наголосила Венедіктова.
Деталі
Вона нагадала, що кримінальні провадження було відкрито кількома правоохоронними органами. Потім ці справи були об'єднані і передані, зокрема, у ДБР. За її словами, всі указівки прокуратури у межах розслідування були влітку минулого року.
Генпрокурор також додала, що зараз “некоректно проговорювати те, що було зроблено, та що не було зроблено” в межах справи.
Нагадаємо
Журналісти-розслідувачі Bellingcat за участю The Insider провели власне розслідування обставини "операції спецслужб України", під час якої розвідникам, за даними розслідувачів, вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК "Вагнера", причетних до військових злочинів в Україні. 17 листопада опублікували розслідування.
За словами опитаних розслідувачами ексспівробітників ГУР, Президент України вперше був проінформований про пропоновану спецоперацію 15 червня 2020 року під час чергового понеділкового брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб.
Розслідування про “вагнерівців” анонсував минулого року болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Хрісто Грозєв. Він назвав ситуацію “прецедентом”, оскільки українські спецслужби фактично зробили “посміховисько” з російської розвідки, а тепер таку подію українська влада замовчує. Також журналіст повідомив, що анонсований документальний фільм про ті події до кінця 2021 року має бути на екранах.
Що за “Вагнергейт”
29 липня 2020 року білоруськими правоохоронними органами було затримано 33 людини, деякі з них були представниками приватної військової компанії “Вагнера”. Більшість затриманих, як повідомлялося, воювали на Донбасі на боці "ДНР" і "ЛНР", а половина — були колишніми громадянами України.
14 серпня стало відомо, що затримані на території Білорусі 32 бойовики ПВК “Вагнера” були повернуті Російської Федерації. Попри те, що Україна подавала запит на екстрадицію даних осіб.
Після в низці ЗМІ з’явилася інформація про те, що СБУ і ГУР Міноборони нібито готували спецоперацію із затримання членів ПВК “Вагнера”, але “через доповідь президенту Зеленському і керівнику ОПУ Єрмаку” стався “витік інформації”, про який “дізналися білоруські спецслужби”. Були опубліковані “записи розмов” передбачуваних “співробітників СБУ” з “членами ПВК “Вагнера”, які були згодом затримані в Білорусі. СБУ раніше спростовувала свою участь у спецоперації.