МЗС РФ вирішило опублікувати переписку Лаврова з главами МЗС Німеччини та Франції щодо України
Київ • УНН
КИЇВ. 17 листопада. УНН. МЗС РФ нібито “через спотворення ролі Росії у внутрішньоукраїнському врегулюванні” (як прийнято називати агресію РФ проти України в Москві — ред.) і підхід до проведення зустрічі у “нормандському форматі” вирішив оприлюднити дипломатичне листування міністрів закордонних справ РФ, Німеччини та Франції, пише УНН.
Деталі
“Останнім часом позиція Росії, її роль у внутрішньоукраїнському врегулюванні та підходи до проведення можливої міністерської зустрічі в нормандському форматі” зазнають спотворення. Щоб запобігти подальшим спекуляціям, МЗС Росії вирішило оприлюднити першоджерела і опублікувати дипломатичне листування міністра закордонних справ Російської Федерації С .В. Лаврова з главами зовнішньополітичних відомств Німеччини і Франції Г. Маасом і Ж.-І. Ле Дріаном“, — йдеться у розміщеному на сайті російського відомства повідомленні.
У тексті наведено посилання на 28-сторінковий документ. В цілому на сайті МЗС РФ опубліковані три документи, направлені російською стороною, — листи Лаврова від 29 жовтня (з доданим до нього проектом спільної заяви глав МЗС “нормандської четвірки”), а також від 6 і 16 листопада.
Також російським відомством опубліковані відповіді французької та німецької сторони: вербальна нота посольства ФРН, спільний лист послів Німеччини та Франції, спільна відповідь міністрів закордонних справ двох держав з доданим до нього альтернативним проектом підсумкових домовленостей для можливої зустрічі глав МЗС.
При цьому у відповіді глав МЗС ФРН і Франції наголошується, що в першому російському проекті міститься ряд положень, з якими вони не можуть погодитися, в тому числі “тези про „внутрішньоукраїнський“ конфлікт або посередницької ролі Росії поряд з ОБСЄ у Тристоронній контактній групі”, також Берлін і Париж вказують на “положення, які, безсумнівно, не знайдуть підтримки серед країн “нормандського формату”, в тому числі “налагодження прямого діалогу між Києвом, Донецьком і Луганськом”.
У листі від 6 листопада російський міністр зазначає, що відповідь Німеччини і Франції “розчарувала”. За словами міністра, пропоновані Берліном і Парижем пункти спільної заяви або не вимагають скликання зустрічі глав МЗС, або суперечать Мінським угодам. Також він підкреслює, що для нової зустрічі міністрів потрібен смисловий зміст, а дата 11 листопада для неї неможлива через розбіжності графіків, про що говорилося і раніше.
В останньому опублікованому листі Лавров підкреслює, що Москва нібито “стикається зі спотворенням позиції Росії та її ролі у врегулюванні внутрішньоукраїнського конфлікту”, зокрема, у спільній заяві двох міністрів, зробленій за підсумками зустрічі з главою МЗС України 15 листопада.
“У ній ви пригрозили нам якимось „наслідками“ за нібито спроби підірвати територіальну цілісність України, звинуватили нас у „черговій відмові“ від участі в міністерській зустрічі „нормандського“ формату. Вам прекрасно відомо, що ні те, ні інше не відповідає дійсності. У той же час ви продовжуєте ігнорувати саботаж Києвом Мінських угод, забуваючи про те, що саме їхнє виконання покликане привести до повернення Донбасу до складу України і відновленню тим самим її територіальної цілісності”, — йдеться у документі.
Доповнення
Німеччина і Франція запевнили Україну, що Росія матиме “дуже важкі наслідки” у разі широкомасштабної військової операції проти нашої держави. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив 15 листопада журналістам після зустрічі з німецьким і французьким колегами.
Україна і партнери за останні кілька місяців неодноразово закликали Росію провести зустріч у “нормандському форматі” на рівні голів МЗС. Так, за підсумками телефонної розмови лідерів РФ, Франції та Німеччини, яка відбулася 11 жовтня, у Кремлі заявили, що сторони домовилися провести зустріч “нормандської четвірки” на рівні міністрів закордонних справ, щоб, зокрема, обговорити наявність передумов до можливої організації і нормандського саміту“.
Після цього в Кремлі заявили, що терміни проведення зустрічі голів зовнішньополітичних відомств країн “нормандської четвірки” ще не визначені, але така зустріч може допомогти в організації саміту найвищого рівня.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба, відповідаючи на питання про можливість проведення саміту на рівні глав МЗС, раніше говорив, що Україна очікує сигнал від Москви, але на даний момент “ніяких сигналів” українське дипвідомство не отримувало.
Через позицію РФ зокрема зірвалася можлива зустріч 11 листопада.