Експертка пояснила небезпеку заяв Посла Швеції на користь Scania Україна у судовому процесі з українцями
Київ • УНН
КИЇВ. 2 березня. УНН. Посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг раніше натякнув, що дистриб’ютор шведських вантажівок Scania Україна обов’язково помітить “спроможність українських судів забезпечувати правосуддя вільне від корупції”. Враховуючи, що цього тижня очікується апеляційне судове засідання у справі Scania Україна проти “Журавлини”, УНН поцікавився в експертки Центру політико-правових реформ Юлії Кириченко, наскільки прийнятною є позиція офіційного представника Швеції в Україні щодо українського судочинства та чи не здійснюється таким чином тиск на судовий процес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В українській компанії “Журавлина” розповіли про те, чому судяться зі шведським виробником вантажівок Scania
“У цьому контексті треба розуміти, що посли інших країн спрямовують свою діяльність на захист своїх громадян в інших країнах для забезпечення ефективних зв’язків в країні. Чи правильно, коли посол згадує конкретну справу із конкретними учасниками? Ні, оскільки можна його звинуватити у використанні своїх владних повноважень в конкретних інтересах юридичної особи”, — зауважила експертка.
За словами Кириченко, коментар посла також відображає офіційну позицію країни, яку він представляє. Тому його заяви з приводу корумпованості та заангажованості української судової системи у публічному просторі повинні бути зроблені виключно на основі доведених у законному порядку фактів.
“Коментарі послів відображають, як правило, офіційну позицію держави. Тобто якщо він коментував як посол, без застережень, що він це говорить просто як громадянин — це можна розглядати як офіційну позицію. Констатація того, що наша судова влада несправедлива повинна мати чіткі докази: наприклад, закінчена справа у ЄСПЛ і рішення на користь програної сторони. Іншим боком посол не мав би оцінювати рішення суду. Тим більше — до касації воно навіть не дійшло. Судовий захист в межах України не завершений, є право на конституційне оскарження і є право на апеляційне оскарження. Тому очевидно, що посол мав би утриматися від таких заяв”, — підкреслила Юлія Кириченко.
Доповнення
Нагадаємо, у конфлікті Scania Україна проти “Журавлини” мова йде про судовий конфлікт між двома об’єктами господарювання. Власник підприємства “Журавлина” Олег Політило вважає, що заяви народних депутатів і Посольства Швеції на підтримку Scania Україна можуть тиснути на неупередженість суду апеляційної інстанції.
Нагадаємо, що очільниця парламентської Спецкомісії з питань захисту прав інвесторів народна депутатка Галина Янченко у коментарі УНН запевнила, що вони у цій справі займають нейтральну сторону та не втручатимуться у перебіг апеляційного судового процесу.
“Журавлина” VS Scania
У 2020 році український дилер “Журавлина” виграв судовий позов до Scania Україна на 123 млн грн недоотриманого за 2012-2017 рр. Своєю чергою Scania Україна подала апеляцію, назвавши рішення суду необґрунтованим і корумпованим.
Нагадаємо, що колишній виконавчий директор шведського дистриб’ютора Андреас Пуеккер виступив у цій ситуації на захист українців. За його словами, причиною конфлікту та подальших судових процесів шведського імпортера з українським дилером “Журавлина” стали нові невигідні умови контракту для українських дилерів і тиск з боку тодішнього керівництва Scania Україна.