Тарифна криза: після відтермінування Нафтогаз таки опублікував ціну газу для тепловиків

Тарифна криза: після відтермінування Нафтогаз таки опублікував ціну газу для тепловиків

Київ  •  УНН

 • 29057 перегляди

КИЇВ. 10 лютого. УНН. НАК "Нафтогаз України", після відкладення минулого місяця публікації ціни газу в межах спеціальних обов’язків (ПСО) для виробників тепла в січні, оголосила її сьогодні - вартість сягнула 7,33 грн за кубометр. Про це УНН повідомили у пресслужбі компанії.

Цитата пресслужби Нафтогазу:

“У січні 2021 року оптова ціна на природний газ для виробників тепла, яким НАК "Нафтогаз України“ постачає газ в межах спеціальних обов’язків (ПСО), становитиме 7,33 грн за кубометр (без врахування ПДВ та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами)”, — йдеться у повідомленні.

Що було раніше 

Нафтогаз відкладав публікацію січневої ціни на газ для тепловиків до завершення перемовин між державними органами, Асоціацією міст України, представниками виробників тепла та НАК.

Деталі

У НАК вказали, що рішення ухвалено із дотриманням норм п. 13 постанови КМУ № 867, що встановила формулу визначення максимально допустимого рівня цін на газ для виробників тепла.

Пресслужба Нафтогазу при цьому нагадала, що на тлі "тарифної кризи" було підписано меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, підписанти якого виявили, що тарифи тепловиків "є збитковими".

У НАК вказали, що меморандум фіксує зокрема такі домовленості:

  • до 30 вересня 2021 року Нафтогаз надає виробникам тепла відстрочку платежу на різницю між ринковою та граничною ціною газу, фактично закладеною в тариф;
  • до 1 травня 2021 року Кабмін, Нафтогаз та Асоціація міст України визначать джерела компенсації для підприємств теплопостачання різниці між цінами газу, визначеними... протягом жовтня 2020 року — квітня 2021 року, та ціною газу, врахованою в тарифах на послуги з теплопостачання для населення, за якими протягом опалювального сезону 2020/2021 року фактично нараховується плата населенню.

Тарифна криза

З 1 січня 2021 року в Україні значно зросли тарифи на комуналку, при чому - як за світло, так і за газ. Це обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.

Так, з початку року було скасовано пільговий тариф в 90 коп/КВт-год для населення на перші 100 кВт-год електроенергії і встановлено єдиний тариф на рівні 1,68 грн/кВт-год. Постанова Кабміну, якою підвищується ціна, ухвалена нібито з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення із січня 2021 року, так пояснили у Міненерго. Наразі питання "вирішили" компенсаціями - українцям роздадуть 1,4 млрд грн з держбюджету, але не всім, а лише окремим категоріям населення. Яким - читайте тут.

Слід додати, що 2020 року у своєму звіті Європейська комісія вказала, що ціни на електроенергію в Україні майже на 38% вищі від середньої вартості у країнах Європи. За цим показником Україна опинилася поряд з такими країнами як Греція, Мальта, Болгарія, Угорщина та Польща, де ціни на електроенергію найвищі в Європі.

"Газове питання" по суті почали вирішувати 18 січня. Тоді Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн за кубічний метр, що має знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діятиме з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року. Також обмежили й ціну на розподіл (доставку) газу - на рівні 1,79 грн за куб для 14 газзбутів. 

Правда, ціна на газ від ГК “Нафтогаз України” на січень становить 7,22 грн/куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від уряду Шмигаля лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції. До того ж, знижені платіжки за газ прийдуть тільки у березні.

Наразі майже всі українські газопостачальники опублікували ціни на блакитне паливо для населення в лютому. Одразу сім компаній виставили ціну нижче граничної, а от інші 45 підприємств будуть продавати газ у наступному місяці за рекомендовані Кабміном 6,99 грн за кубометр.

Одначе, в експертних колах стверджують: рішення Кабміну щодо встановлення ціни на газ на рівні 6,99 гривні за кубометр є фактично антиринковим. Сама ж підсумкова ціна блакитного палива для населення буде вищою - від 7,5 до 9,7 гривні за кубометр.

Водночас у НКРЕКП на ціну газу після опалювального сезону - прогнозів не дають.

Що стосується опалення та гарячого водопостачання - в уряді пообіцяли не піднімати ці тарифи до кінця опалювального сезону.

Варто додати, що ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.