Заборона на вживання алкоголю стимулює вживання сурогату - І.Товкач
Київ • УНН
КИЇВ. 28 лютого. УНН. Ідея запровадження заборони на продаж алкоголю у нічний час не нова. Вже були схожі ініціативи і раніше. Однак, будь-які такі обмеження, як свідчить історія, завжди мають зворотній ефект. Разом з тим, жодних доказів про те, що нічні заборони алкоголю призводять до зниження рівня його споживання, немає. Про це у коментарі УНН розповів експерт ринку алкогольних напоїв Ігор Товкач.
За його словами, складається враження, що автори законопроекту № 6137, яким пропонують запровадити нічні обмеження на торгівлю алкоголем, взагалі його не читали.
У пояснювальній записці до документу, зокрема, використані виключно застарілі і неперевірені дані.
“Це ідея не нова, і вже є зареєстровані законопроекти, які виступають із ініціативою заборонити продаж алкоголю у нічний час. Коли я ознайомився із цим законопроектом, у мене було таке враження, що ті депутати, які його підписали — що вони взагалі його не читали. Бо якщо ви подивитесь, то побачите — вони спираються на цифри, які відносяться до 2011-2012 років.
Якщо беруть дослідження ВООЗ — то це теж, не те, що відбувається зараз, а те, що було у 2014 році.
Коли вони прописують штрафи, які існують в інших країнах, не в Україні, то наводять 600 тис. євро, а там таких штрафів нема. Людина, яка готувала цю пояснювальну записку вона користувалась або не вірними даними або даними, які також є сумнівними, і до того ж старими. У мене складається враження, що просто взяли якісь старі законопроекти і навіть не подивились що змінилось.
Ми не маємо жодних доказів того, що в Україні в тих містах де дійсно проходила заборона покращилась ситуація із рівнем вживання алкоголю, із тим що менше стало зловживань під впливом алкоголю. Та і взагалі — якщо брати часи Горбачова або Миколи ІІ, які вводили свого часу заборону на вживання алкогольних напоїв — то ми бачили, що дійсно певний час, не великий, йшло покращення, а потім навпаки ставало різко гірше, на ті часи зростала кількість вживання сурогатних напоїв”, — розповів експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нічну заборону на торгівлю алкоголем в столиці планують скасувати під час наступної сесії
За словами І.Товкача серед експертів ринку існує така думка, що лобісти алкогольних заборон раніше займалися лобіюванням запровадження високих акцизних ставок на алкогольні напої і тютюнові вироби.
“І пов’язують це з тим, що грант на тютюн він вже закінчився, і можливо, це шлях (для лобістів, — ред.) до інших грантів або тим самим шукають якусь можливість власного піару, але не більше того. Я схиляюсь до цього варіанту”, — додав він.
Експерт зауважив, що ініціатори нічних заборон на продаж алкоголю не хочуть виходити зі своїми пропозиціями на публічне обговорення, адже серйозних аргументів у них немає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховний суд України вказав на незаконність нічних заборон продажу алкоголю
“Вони дуже багато пишуть про пивний алкоголізм, а я вам можу надати довідку від МОЗ, що такого виду алкоголізму немає... Вони не хочуть дивитись нові дані, вони не хочуть бачити ту статистику, яка змінилась за ці 5-6 років, бо вони наводять дані на 2011-2012 роки. Ринок відтоді нелегального алкоголю значно зріс. І ми бачимо, що в цьому році тенденція продовжується. Ви подивіться на січень місяць, як впало виробництво алкогольних напоїв, і в самому Укрспирті — казна-що. Не хочуть бачити проблему і займатися нею, а це — серйозні втрати надходжень до бюджету”, — резюмував І. Товкач.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, 24 лютого до парламенту внесли законопроект про нічні обмеження продажу алкоголю.
Така заборона вже діє у м. Києві. Вона була прийнята рішенням КМР наприкінці минулого року.
Разом з тим, в Антимонопольному комітеті України вказане рішення столичних депутатів назвали незаконним. В АМКУ пояснили, що воно суперечать Конституції та створює неконкурентні умови на ринку.
У Комітеті додали, що нічна заборона продажу алкоголю у магазинах ставить їх у не рівні умови з ресторанним бізнесом, на який заборона не поширюється.
За словами нардепа І.Шурми, виховати культуру споживання алкоголю заборонами на продаж спиртного не вдасться.