Розумна дерегуляція допоможе вирішити низку проблем обігу фармпродукції - нардеп
Київ • УНН
КИЇВ. 8 грудня. УНН. Дерегуляція фармацевтичної продукції допоможе подолати монополію і корупцію у фармацевтичній галузі в Україні. Таку думку у коментарі УНН висловив народний депутат, член комітету ВРУ з питань економічної політики Геннадій Чекіта.
“Я абсолютно згоден з моєю колегою з парламентського комітету з охорони здоров’я Ольгою Богомолець, дерегуляція фармацевтичної продукції допоможе подолати монополію і корупцію у фармацевтичній галузі, щоб лікарі могли призначати своїм пацієнтам ефективне лікування за європейськими клінічним протоколам. Крім того, більший асортимент ліків дозволить створити індивідуальну схему лікування і підібрати конкретні медпрепарати для подолання захворювання. Упевнений, що від якісного реформування цієї сфери і зняття регуляторних бар’єрів для бізнесу виграють усі. І споживачі, в першу чергу. Так повинно бути і так буде”, — сказав Г.Чекіта.
За його словами, дерегуляція обороту фармацевтичної продукції зможе вирішити такі проблеми, як корупційні схеми, висока вартість ліків, відсутність потрібних препаратів.
“Дерегуляція - це скасування дублюючих дозвільних процедур, спрощення регулювання, скорочення відповідних термінів і максимальна прозорість у всіх процесах, пов’язаних з регулюванням ринку ліків. В Україні 80% жителів міста і 82% жителів села не можуть придбати ліки через їх високу вартість. Третина сімей, в яких є тяжкохворий пацієнт, живе за межею бідності через високу вартість лікування.
Корупційні схеми, висока вартість ліків, відсутність потрібних препаратів - всі ці проблеми і зможе вирішити дерегуляція обороту фармацевтичної продукції. Фахівці в цій сфері говорять, що для реєстрації препарату в Україні потрібен мінімум рік і величезні кошти на хабарі”, - наголосив Г.Чекіта.
Також він зазначив, що додаткові дозвільні процедури не захищали і не захищають справжнє якість ліків.
“Бюрократичні перепони створювалися роками, накопичувалися як сніжний ком. І на цьому комі заробляли чиновники. Ось і виходило, що багатьох життєво важливих препаратів в Україні, часом, годі й шукати. Виробники з Європи або Америки просто не ходять "заходити“ на український ринок. Плюс до цього і дуже високі ціни на окремі ліки, адже багато хто з них життєво необхідні хворим людям”, — додав Г.Чекіта.
Пр цьому, за словами директора фарм-логістичної компанії “Юніверсал Лоджистік” Олександри Дебердєєвої, анонсоване владою спрощення для фармбізнесу на практиці поки що не працює.
“Вантажоотримувачі та їх логісти як йшли "на поклон“ безпосередньо до інспекторів СЕС, так і йдуть.
Залишається неврегульованим і горезвісний розподіл повноважень під час контролю за дотриманням нетарифних заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).
... також часто позиція МОЗ у вигляді офіційного роз’яснення чомусь не приймається до уваги інспектором митниці, і він відмовляє у митному оформленні.
Як наслідок — затримується оформлення, споживачі на певний час залишаються без ліків, до бюджету із запізненням надходять доходи у вигляді мит та податків. Крім того, збільшується собівартість продукції за рахунок простоїв, складських зберігань, зайвих рейсів автотранспорту тощо”, — розповіла вона.
Разом з тим, експерт переконана, що переслідуючи мету дерегуляції, ми не маємо права відкрити кордони України для фальсифікату чи неякісного фармацевтичного товару.
“Для того, щоб запобігти виникненню такої ситуації, при дерегуляції фармацевтичної галузі потрібно приймати системні рішення, які будуть сприяти одночасно і спрощенню умов роботи бізнесу, і збереженню контролю за якістю ліків, що надходять до нашої країни”, — наголосила вона.