Заступниця Разумкова не очікує програми уряду у Раді раніше осені
Київ • УНН
КИЇВ. 12 липня. УНН. Відсутність питання про програму дій уряду на порядку денному Верховної Ради цього тижня, найімовірніше, свідчить про те, що його не варто чекати раніше осені, а це означає продовження роботи уряду в "ручному" режимі. Про це заявила заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк під час Погоджувальної ради у понеділок, 12 липня, передає УНН.
Кондратюк закликала вже найближчим часом розглянути в парламенті оновлену програму дій Кабінету міністрів, яку уряд схвалив ще 12 червня.
Цитата:
“Наскільки я знайомилася з порядком денним цього сесійного тижня, парламент не планує розглядати це питання. Отже воно, ймовірніше за все, переноситься на осінь. Водночас попередня несхвалена Програма дій Кабінету міністрів Дениса Шмигаля за даними аналітиків виконана лише на 24 відсотка”, — констатувала Олена Кондратюк, яку цитує пресслужба Апарату ВР.
Деталі
На її переконання це означає, що уряд і надалі буде працювати в “ручному” режимі: “фактично без жодного парламентського контролю й підзвітності Верховній Раді та суспільству щодо виконання конкретних пунктів Програми дій”. При цьому вона вважає, що уряд "має нести політичну відповідальність за виконання цієї Програми та її конкретних пунктів".
Заступниця голови парламенту відзначила, що на практиці це призводить до подання на розгляд ВР урядових законопроектів, які суперечать програмним обіцянкам уряду та, на її переконання, завдають шкоди малому і середньому бізнесу. “У оновленій Програмі уряд ставить за мету збільшення кількості зареєстрованих фермерських господарств, у тому числі сімейних, за рахунок залучення фінансових ресурсів. А з іншої сторони — скандальним урядовим законопроектом № 5600 щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень наноситься удар по малому та сімейному фермерству, суттєво збільшується податкове навантаження на селян”, — зауважила Кондратюк.
Вона зазначила, що цей законопроект передбачає зменшення з двох до пів гектара порогу розміру земельної ділянки, продаж врожаю з якої обкладається податком. Також запроваджується п’ятивідсоткове податкове зобов’язання для власника землі, з якої фермер отримує доходи, та підвищується розмір єдиного податку для аграріїв четвертої групи оподаткування.
Що було раніше
28 червня народний депутат від "Слуги народу" Олексій Устенко повідомив у коментарі УНН, що депутатам "скинули" Програму дій уряду. Очікувалося, що документ, який дасть Кабміну імунітет на рік, мали проголосувати до кінця сесії - по 16 липня.
Доповнення
Минулий рік уряд пропрацював без затвердженої програми своєї діяльності. Після кількох спроб її внесення у парламент з боку уряду - нардепи документ так і не затвердили. У червні 2020 року уже доопрацьовану програму підтримали 207 народних депутатів при мінімально необхідних 226. Це означає, що рік уряд працюватиме без імунітету. Тоді Шмигаль виправдовував відсутність підтримки з боку ВР тим, що нібито "у депутатів були побоювання, що під час коронакризи раптом доведеться швидко міняти якогось міністра, а це буде неможливо". Він назвав це "основним каменем спотикання", а рішення парламенту - "політичним".
Під час обговорення її критикували практично всі фракції та депутатські групи. Не обійшла це стороною і монобільшість. Зокрема, нардеп від "Слуги народу" Тетяна Циба тоді казала, що для відхилення програми уряду є кілька причин. З її слів, "дехто в комітетах не погодив програму, оскільки не все з їхніх пропозицій було враховано". "Були інші претензії - у частини депутатів щодо "не конкретності“ програми. Гасла - це добре, але ж де цифри", - пояснила тоді Циба позицію своїх колег у коментарі для ЗМІ.
Щодо цифр, то зокрема в економічному напрямку, за який відповідає уряд, під кінець минулого року труднощі виникали з фінансуванням незахищених статей бюджету. Невиконання плану видатків за 2020 рік сягнуло 5% - понад 67 млрд грн, повідомляли у Рахунковій палаті. Загалом рік було завершено скороченням економіки України на 4%. Однак, рік був "пандемічним", і погані результати показала не лише Україна. Зокрема, як відзначив голова Ради НБУ Богдан Данилишин, таке падіння економіки України у 2020 році стало близьким до середнього у порівнянні з іншими країнами Центральної та Східної Європи – Польщею (-2,8%), Чехією (-5,6%), Угорщиною (-5,1%), Румунією (-3,9%), Росією (-3,1%).