Уряд та НБУ будуть штучно девальвувати гривню для наповнення Держбюджету: експерт дав прогнози щодо курсу

Уряд та НБУ будуть штучно девальвувати гривню для наповнення Держбюджету: експерт дав прогнози щодо курсу

Київ  •  УНН

 • 69787 перегляди

КИЇВ. 3 серпня. УНН. З економічної точки зору в Україні немає причин для девальвації гривні, але фактором ризику є те, що уряд у Державному бюджеті заклав разом із НБУ курс - 29,1 грн на кінець року, що означатиме штучну девальвацію гривні для наповнення бюджету. Про це журналісту УНН розповів економічний експерт Андрій Новак.

Цитата

“З економічної точки зору, причин для девальвації гривні немає, але уряд у Державному бюджеті заклав разом із НБУ курс 29,1 на кінець року. А це означає, що уряд і НБУ вони розраховують на такий курс перш за все для наповнення Державного бюджету, і не виключно, що уряд буде штучно девальвувати гривню для наповнення бюджету, та щоб черговий раз задовольнити апетит наших преславутих крупних фінансових промислових груп, які є експортно-орієнтованими”, - заявляє експерт.

За останніми анонсами, Україна найближчим часом отримає допомогу МВФ, що принесе додаткові валютні надходження.

У той же час, в Україні не припиняється потік валютних грошей від заробітчан. Якщо аналізувати динаміку по місяцях, з аналогічним періодом минулого року, то надходження від заробітчан наразі зростають в середньому на 5-9%, наголошує експерт.

Як коронакриза сприяла зміцненню курсу гривні

Експерт називає три ключові причини, чому за останній рік Україна спостерігає зміцнення гривні.

По-перше, завдяки коронакризі і тим численним економічним обмеженням, які запровадили практично всі країни світу, вийшло так, що за останній рік у державі практично не змінився експорт. Він знизився, але лише на 3%, пояснює Новак. В той же час, значно знизився імпорт - майже на 15%, і таким чином зовнішня торгівля відносно збалансувалася. А баланс зовнішньої торгівлі - це є фундамент для формування курсу будь-якої грошової одиниці.

По-друге, параллельно при цьому, в країні практично не зменшилися валютні надходження від українських заробітчан.

“Тобто, ті заробітчани, які не змогли виїхати з країн через коронакризу, переказували практично ті ж самі суми, навіть більші, своїм родичам в Україні, тому що в країнах заробітчанства вони мали можливість користуватися підтримкою урядів, і роботодавців, чого не було у нас. Тому при збалансуванні зовнішньої торгівлі, у нас ще й не зменшився валютний потік через заробітчан”, - пояснює експерт.

І третій ключовий фактор, який сприяв зміцненню гривні, це внутрішній ринок, на якому був підвищений попит на іноземні валюти. Економіст зазначає, що українці були “фактично заблоковані в своїй країні”.

Минулого літа та зими українці мали можливість перетинати кордон так активно як раніше ні з метою туристичних поїздок, ні з метою ділових поїздок. Тобто більшість українців були заблоковані через обмеження щодо перетину кордону. Тому ця заблокованість змушувала українців бути вдома, а щоб бути вдома, необхідні гривні. Тому люди здавали свої валютні заощадження. Таким чином протягом півтора року був підвищений попит саме на гривню, що також сприяло її зміцненню.
На думку Новака, з суто економічних причин, в Україні немає підстав для девальвації гривні.

“По-перше, корона кризові тенденції продовжуються, вони ще не зникли остаточно. Навпаки, всі очікують восени нової хвилі епідемії, а це означає повернення економічних обмежень - і по пересуванню людей, і по пересуванню товарів”, - резюмував економіст.

Додамо

У Міжнародному валютному фонді наголосили, що напередодні Дня Незалежності, установа надасть Україні 2,7 млрд доларів допомоги