США пообіцяли вжити заходів проти Ірану у разі провалу переговорів щодо ядерної угоди. РФ назвала це "пострілом собі у ногу"
Київ • УНН
КИЇВ. 10 грудня. УНН. США вживуть заходів для обмеження джерел доходів Ірану, якщо переговори щодо ядерної угоди не принесуть результатів у найближчому майбутньому, заявила прес-секретарка Білого дому Джен Псакі, пише УНН.
Деталі
Під час брифінгу прес-секретарка Білого дому США сказала, що дипломатія є “найкращим способом уникнути ядерної кризи”. Але на випадок, якщо цей підхід зазнає невдачі, Джо Байден попросив адміністрацію США підготувати й інші заходи, пояснила Псакі, яку цитує пресслужба Білого дому.
“Якщо дипломатія не допоможе повернутися на потрібний шлях найближчим часом і якщо розвиток ядерної програми Ірану буде і далі прискорюватися, у нас не залишиться іншого вибору, окрім як вжити додаткових заходів для подальших обмежень щодо секторів (економіки) Ірану, що приносять дохід”, — зазначила прес-секретарка. На питання про те, які сектори можуть підпасти під нові санкції, вона не відповіла.
Реакція Росії
Заступник голови МЗС Росії Сергій Рябков заявив, що поки невідомо, коли може бути відновлений спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо ядерної угоди. За його словами, поки “і близько немає розуміння”, коли сторони зможуть просунутися до досягнення домовленостей. Дипломат також вважає, що посилення санкцій проти Ірану стане “пострілом у ногу” для США. “Американці глибоко впевнені, як я розумію, що їх поєднання діалогу і натиску дає результати скрізь, у відносинах з усіма країнами, політика яких їх влаштовує. Але це не так”, — сказав Рябков.
У офіційній заяві МЗС РФ йдеться, що всі учасники переговорів щодо СВПД, що поновилися напередодні, 9 грудня, підтвердили намір докласти максимум зусиль для відновлення ядерної угоди. “За підсумками засідання прийнято рішення продовжити інтенсивну взаємодію, в тому числі на експертному рівні в рамках робочих груп щодо санкцій і ядерних питань”, — додали в Міністерстві.
Контекст
СВПД був укладений в 2015 році Іраном з “групою шести” (США, Росія, Китай, Велика Британія, Німеччина, Франція). План передбачав поетапне зняття економічних санкцій з Тегерана в обмін на згортання його ядерної програми і допуск експертів МАГАТЕ на відповідні об’єкти для контролю. У травні 2018 року президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку оголосив про вихід з угоди і відновив дію антиіранських санкцій. Це спонукало Тегеран до поступової відмови від дотримання умов угоди.
Переговори щодо повернення Тегерана і Вашингтона до іранської ядерної угоди поновилися 29 листопада у Відні після майже піврічної перерви. 4 грудня країни “ядерної п’ятірки” (Росія, США, Китай, Велика Британія, Франція) випустили спільне комюніке, де підтвердили свою прихильність якнайшвидшому поверненню до СВПД. Москва і Тегеран підтримують відновлення угоди у початковому вигляді.