Спеціаліст з виготовлення рибної продукції розповів, як обрати безпечний продукт і вберегтись від ботулізму
Київ • УНН
КИЇВ. 27 червня. УНН. Рибу та готову продукцію з неї краще купувати у національних торговельних мережах — там є контроль якості. Про це під час прес конференції розповів директор ТОВ “Тамако-Інвест” Ярослав Новицький, передає кореспондент УНН.
“Ми розуміємо, що підприємств із готовою небезпечною продукцією не так вже й багато в Україні, і виникає питання, як зробити покупцю правильний вибір продукції? Перш за все — гарантією якості покупки продукції є покупка продукції у національних мережах, де є вхідний контроль якості при прийманні продукції, температурний режим на полицях”, — сказав Я.Новицький.
Він також порадив купувати продукцію, яка має індивідуальну упаковку, на якій позначено виробника, дату виробництва, термін придатності і телефон гарячої лінії виробника.
“Тоді людина робить свідомий вибір, розуміє, що хтось за якість несе відповідальність. І тут вже наступає відповідальність самих магазинів. Вони повинні при відборі постачальників керуватись не ціною продукції, а можливістю постачальника виробляти якісну продукцію, здійснювати особистий аудит постачальників і нести за це свою відповідальність. Навіть у цей складний час треба керуватися безпечністю харчових продуктів, а не своїми прибутками”, — наголосив він.
Директор “Тамако-Інвест” запросив журналістів відвідати підприємство, аби побачити, як саме здійснюється весь технологічний процес прийому сировини, переробки, як зберігається готова продукція, відслідкувати увесь логістичний ланцюжок до магазинів. Він наголосив, що його підприємство виготовляє в’ялену рибу протягом 20 років. Виробництво розташовано у Черкаській області.
“Близько 40 тис. рибалок задіяні у процесі. Всі вони дуже схвильовані і чекають відповіді щодо наших питань, які ми сьогодні розглядаємо. Відкрився новий сезон рибальський, але більшість підприємств, які виловлюють рибу, вони в основному стоять. І сотні рибаків по всій Україні не знають що їм робити”, — пояснив Я.Новицький, додавши, що українські рибалки постачають на переробні підприємства синець, товстолобик, лящ.
Він пояснив, що також завозиться риба з-за кордону, наприклад, воблу і лящ завозять з Казахстану, з Фінляндії — корюшку. Водночас український виробник постачає готову продукції до країн Балтії, Молдови, США, Польщі та Угорщини.