Президент Азербайджану не виключає підписання мирного договору з Вірменією
Київ • УНН
КИЇВ. 26 лютого. УНН. Азербайджанська сторона не виключає можливості подальшого зміцнення контактів з Вірменією і підписання мирного договору на якомусь етапі. Про це заявив в п’ятницю азербайджанський президент Ільхам Алієв в інтерв’ю іноземним ЗМІ, пише УНН.
Цитата
“Якщо з вірменської сторони буде такий же підхід, то ми будемо вибудовувати відносини в плані подальшого зміцнення контактів і, звичайно ж, якщо все піде саме так, як ми думаємо, ми не виключаємо на якомусь етапі і підписання мирного договору, — сказав Алієв. — Все буде залежати від правильної оцінки сучасної реальності вірменським керівництвом, правильних висновків і виключення спроб реваншизму. Ми за всім стежимо, будемо стежити ще пильніше... Я не раджу вірменському керівництву хитрувати, темнити і намагатися нас обдурити, це просто вже неможливо”.
Контекст
Баку і Єреван оскаржують належність Нагірного Карабаху з лютого 1988 року, коли він оголосив про вихід зі складу Азербайджанської РСР. У регіоні 27 вересня загострилася ситуація, там почалися активні бої. Президент Росії Володимир Путін, президент Азербайджану Ільхам Алієв і прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 9 листопада підписали спільну заяву про повне припинення військових дій в Нагірному Карабасі. Згідно з документом, азербайджанська і вірменська сторони зупинилися на зайнятих позиціях, ряд районів перейшов під контроль Баку, а вздовж лінії зіткнення і Лачинського коридору розмістили російських миротворців.
Восени минулого року президент Азербайджану повідомив, що після переходу всієї території Нагірного Карабаху під контроль Баку безпека і права вірмен, що проживають на цій території, будуть забезпечені так само, як у всіх інших жителів Азербайджану.
На підтвердження своїх слів Алієв заявив, що в Азербайджані і зараз живуть “тисячі людей вірменського походження”, а в центрі Баку стоїть “вірменська церква з безліччю вірменських книг”. Судячи з усього, Алієв мав на увазі колишню церкву Святого Григорія Просвітителя, закриту і передану бібліотеці президента Азербайджану. У 2010 році будівлю церкви відвідував глава Вірменської апостольської церкви католікос Гарегін II.
За словами Алієва, вірменському населенню може бути надана культурна автономія за аналогією з тим, як в ряді європейських країн жителі отримують “певні права в своїх муніципалітетах, в своїх громадах”.
При цьому Алієв відкинув можливість проведення в Нагірному Карабасі референдуму з приводу визначення долі території її нинішнім населенням. “Ми ніколи на це не погодимося”, — сказав Алієв, зазначивши, що у вірмен вже є своя держава і Азербайджан ніколи не погодиться зі створенням другої такої держави на своїй території.
Нагадаємо, раніше прем’єр Вірменії пояснив, “чому Нагірний Карабах не ввійде до складу Азербайджану”. Нагірний Карабах нібито “не може бути частиною Азербайджану, тому що під час розпаду Радянського Союзу Нагірний Карабах здобув незалежність так само, як Азербайджан отримав незалежність від Радянського Союзу”, здійснивши своє конституційне право на вихід зі складу СРСР.