Біля української станції в Антарктиді виявили підльодовикове незамерзаюче озеро

Біля української станції в Антарктиді виявили підльодовикове незамерзаюче озеро

Київ  •  УНН

2 березня 2020, 21:13 • 25538 перегляди

КИЇВ. 3 березня. УНН. Неподалік української станції "Академіка Вернадського" в Антарктиді виявили найбільше на острові Галіндез підльодовикове озеро. Про це УНН повідомляє з посиланням на Національний антарктичний науковий центр.

"Невідоме досі підльодовикове озеро виявили неподалік станції "Академік Вернадський" наші вчені – Тарас Білий та Денис Пішняк. Підльодовий простір дозволив дослідникам пройти близько 30 метрів. Остаточно масштаби озера встановити ще не вдалося, однак можна стверджувати, що воно є найбільшим природнім озером острова Галіндез", - йдеться в повідомленні.

"Першовідкривач" та завідувач відділом фізики атмосфери НАНЦ Денис Пішняк, який працює зараз на антарктичній станції у складі сезонного загону науковців розповів, що: "Звісно, його не варто порівнювати з велетенськими підльодовиковими озерами, що існують в Антарктиді. Але прикметно, що такий об’єкт існує на невеликому острові, який сягає всього пів кілометра в діаметрі".

Також, вчені задалися питанням: чому озеро не замерзло в умовах вічної мерзлоти льодовика? Адже тут немає геотермального потоку тепла – такого, як під товстим антарктичним льодовиковим щитом.

"Розгадка полягає у тому, що за час, поки тала вода стікає зі скелі, вона нагрівається й накопичується в кам’яній кишені – улоговині озера, підтоплюючи льдовик знизу. Утворюється таке собі цілорічне сховище літнього сонячного тепла і прісної води в умовах вічної мерзлоти", – пояснює Денис Пішняк.

Повідомляється, що максимальна глибина озера – 1,5 метра. Відтак науковці вивчатимуть, чи є в озері рідкісні біологічні види. Водночас варто зауважити, що озеро (як і всі інші форми рельєфу острова), не є давнім з геологічної точки зору, тому не належить до тих об’єктів, де варто проводити палеодослідження.

Нагадаємо, українські дослідники показали малиновий сніг в Антарктиді.