velesova-nich-yak-ukraintsi-sviatkuiut-svii-mistychnyi-analoh-helovinu-tradytsii-ta-zabobony

Велесова ніч: як українці святкують свій містичний аналог Геловіну, традиції та забобони

 • 83656 переглядiв

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада українці святкують наймістичнішу ніч року, яку часто називають "Українським Геловіном" — Велесову ніч. УНН зібрав для вас прикмети, ворожіння та забобони, аби вдало відсвяткувати "день шани мертвих".

Велесова ніч, або як люблять називати це свято "Український Геловін" — має язичницьке коріння, адже саме в цю ніч наші предки шанували бога достатку та посередника між світом живих і мертвих — Велеса.

Українці вірили, що саме в ніч з 31 жовтня на 1 листопада можна "порадитися" з померлими родичами, щоби ті "допомогли" вирішити складні питання. 

Переддень 

Вважалось, що не можна святкувати Велесову ніч у неприбраній хаті та в брудному одязі, тому за день до святкувань усі ходили лазню та прибирали. 

Обовʼязковим атрибутом стало і прикрашання будинку горобиною та снопами сіна, а поріг посипати сіллю.

Напередодні Велесової ночі вся родина сідала за стіл для "мовчазної вечері", під час якої символічно "частували" померлих родичів, згадуючи тільки найкраще про них. 

Вечеря завершувалась словами: "Прощавайте, Діди. Йдіть, з собою (біду, хворобу тощо) заберіть, нас довго чекайте."

З настанням ночі на подвір’я залишали частування зі столу, а на підвіконні запалювали свічку. Люди також прагнули отримати відповіді на важливі запитання. 

Для цього зверталися до покійного родича, називаючи його ім’я, вшановуючи його і промовляючи: "Сьогодні тобі в цей світ приходити – мені пораду принести. Підкажи, як завершити справу."

Святкування 

Головним атрибутом був вогонь, адже він є символом очищення. Перед настанням темряви розводили вогонь та стрибали через нього.

Також потрібно було виставити тарілку для "частування мертвих" на вулицю та запалити свічку, або вашому померлому родичу було легше знайти шлях. 

Ворожіння

Важливий атрибут Велесової ночі — ворожіння. 

Серед традиційних способів ворожіння – дивитися на попіл з печі, спалювати папірець із бажаннями, або спати на подушці з яблуком під нею. 

З цікавих – кидати два каштани у вогнище, спостерігаючи, щоб вони не розкотилися в різні боки, адже це символізувало б швидкий кінець стосунків. 

Також ворожіння знайшлось і у осучасненій манері – покласти записку з питанням у світильник з гарбуза та підпалити її, щоб тінь від полум’я підказала відповідь.

Прикмети 

Напередодні свята чи під час традиційної вечері існували цікаві прикмети: не можна було позичати гроші, вважалося нещасливим побачити собаку з темним хутром, а ще гірше – коли незнайомець стукав у двері ввечері. 

Не дозволялося позичати гроші напередодні, інакше з дому вийде достаток, і весь наступний рік доведеться жити у скрутному становищі. Хіба це не нагадує сучасну прикмету, коли тітки й бабусі кажуть не витрачати гроші після заходу сонця?

Помітити темного собаку біля дому означало, що з’явиться ворог, який принесе проблеми родині. Натомість білий собака біля будинку віщував нового друга. У наш час ця прикмета змінилася: вважається, що коли собака вночі виє, це віщує неприємності.

Прикмета про незнайомця передбачала, що хтось із членів родини може померти протягом року. 

Тому такій людині услід казали: "Охолонь слід незнайомця, не принось нам біди". 

У селах старші люди досі вірять у "віщунів поганого" і намагаються уникати їх біля свого дому.

Чим відрізняється Велесова ніч від Геловіну

Геловін мав на меті відлякати духів, тоді як наші предки навпаки запрошували померлих родичів до хати. Також варто зауважити, що кельти, які започаткували це свято, приносили  в жертву тварин, а потім кожен брав у свій будинок язичок священного полум’я, щоб запалити зимове вогнище, у Велесову ніч наші предки не робили нічого подібного. 

Нагадаємо 

Цікаво, що за підрахунками Національної федерації роздрібної торгівлі США, загальні витрати на Геловін у США у 2024 році досягнуть 11,6 мільярда доларів.

Популярні

Новини по темі

росія оштрафувала Google на астрономічну суму з 36 нулями

 • 16774 переглядiв