Вчені знайшли скам'янілий череп гігантського річкового дельфіна, який, як вважають, вийшов з океану та мешкав у річках Амазонії Перу 16 мільйонів років тому. Вимерлий вид мав довжину до 3,5 метрів, що робило його найбільшим річковим дельфіном, коли-небудь знайденим. Про це пише The Guardian, передає УНН.
Деталі
За словами провідного автора нового дослідження, опублікованого в Science Advances, виявлення цього нового виду, Pebanista yacuruna, підкреслює ризики для річкових дельфінів, що залишилися у світі, і всі вони стикаються з подібною загрозою зникнення в найближчі 20-40 років. Альдо Бенітес-Паломіно сказав, що він належав до сімейства дельфінів Platanistoidea, які зазвичай зустрічаються в океанах 24-16 мільйонів років тому.
За його словами, річкові дельфіни, що вижили, були "залишками колись дуже різноманітних груп морських дельфінів", які, як вважають, покинули океани, щоб знайти нові джерела їжі в прісноводних річках.
Річки є евакуаційним клапаном… для стародавніх скам’янілостей, які ми знайшли, і це те саме для всіх річкових дельфінів, які живуть сьогодні
Бенітес-Паломіно виявив скам'янілість у Перу в 2018 році, коли він ще був студентом. Зараз він працює над докторською дисертацією на кафедрі палеонтології Цюріхського університету, і каже, що дослідження було відкладено через пандемію.
Вперше він помітив частину скам’янілості, фрагмент щелепи, коли йшов з колегою.
"Як тільки я впізнав це, я побачив гнізда зубів. Я крикнув: "Це дельфін". Ми не могли в це повірити.
Тоді ми зрозуміли, що це не пов’язано з рожевим дельфіном річки Амазонка. Ми [знайшли] тварину, гіганта, чий найближчий живий родич знаходиться за 10 000 км у південно-східній Азії
Марсело Р. Санчес-Віллагра, директор кафедри палеонтології Цюріхського університету, сказав, що знахідка була інтригуючою. "Після двох десятиліть роботи в Південній Америці ми знайшли кілька гігантських форм у цьому регіоні, але це перший дельфін такого роду", — сказав він.
За словами Бенітеса-Паломіно, скам’янілість була вражаючою як своїми розмірами, так і тим, що вона не була пов’язана з річковими дельфінами, які зараз плавають у водах, де вона колись жила.
Спільною проблемою, з якою стикаються річкові дельфіни, включно з найближчими живими родичами скам’янілостей, які плавають у річках Ганг та Інд, є неминучий ризик вимирання. Міський розвиток, забруднення та видобуток корисних копалин були ключовими причинами, сказав він, і вже призвели до вимирання дельфінів річки Янцзи.
Нідерланди повернули Україні археологічні артефакти, які незаконно вивезли з країни20.03.24, 18:58