Деталі
Під час виступу на міжнародній конференції з питань міграції у Сараєво, Алеш Хойс сказав, що міністри внутрішніх справ країн Європи стурбовані пандемією коронавірусу, міграційною кризою, що, за його словами, є гібридною війною, яку веде Білорусь на східних кордонах ЄС, а також падінням уряду в Афганістані.
“Усі ці три чинники додатково сприяли збільшенню кількості нелегальних мігрантів, котрі рухаються до Європи та Балкан, дестабілізуючи ЄС”, — сказав Хойс журналістам.
Словенський урядовець порівняв теперішню ситуацію з напливом біженців та мігрантів у 2015 році, коли країни ЄС прийняли близько мільйона людей, які рятувалися від війни у Сирії, але зазначив, що цього разу є велика різниця, і біженці більше “не вітаються”.
Також він додав, що Олександр Лукашенко веде “гібридну війну”, і що ЄС не дозволить нікому використовувати мігрантів у політичних цілях.
За його словами, переговори з Лукашенком поки не дали видимих результатів, але він вважає, що криза закінчиться навесні наступного року, коли Польща завершить процес закриття своїх кордонів.
“Я вважаю, що зовнішні кордони мають бути захищені, навіть, за потреби, парканом”, — сказав Хойс, додавши, що він підтримує ініціативу, згідно з якою ЄС має фінансувати будівництво огорожі на своїх зовнішніх кордонах.
Контекст
8 листопада на польсько-білоруському кордоні загострилася ситуація.
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак заявив, що країна привела в готовність війська вздовж кордону через напружену ситуацію з мігрантами. Велика група нелегалів намагалася прорватися на територію країни. На кордоні були чутні постріли. Білоруські прикордонники заявили, що вони звучали з польського боку.
У ніч на 10 листопада дві групи мігрантів увірвалися до Польщі з Білорусі, їх затримали.
Потім було ще кілька спроб штурму. 16 kистопада мігранти агресивно поводилися, підійшовши впритул до кордону, кидали каміння в польських силовиків, поранивши кількох.
Білорусь заявила про нарощування військ ППО на кордоні з ЄС.
Щоб уникнути напливу мігрантів з Білорусі, Україна посилює охорону державного кордону з країною-сусідом.
Як заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, найбільш вразливі ділянки українсько-білоруського кордону будуть посилені додатковими підрозділами Держприкордонслужби, Нацполіції та Нацгвардії. Йдеться про 8,5 тис. cиловиків.