У разі порушень сну чи постійних тривожних думок можна звернутися до сімейного лікаря, радять у МОЗ України, пише УНН.
Деталі
Серед основних скарг на ментальне здоров’я українці називають тривожність, напругу (53%) і порушення сну (50%) - дані дослідження Gradus Research, проведеного в жовтні 2023 року. При цьому більшість вважає такі симптоми не вартими звернення до фахівців - мовляв, зараз є більш серйозні проблеми.
"Проте нині з такими та подібними скаргами можна звернутися до сімейного лікаря. Під час рутинного прийому лікар може провести скринінг на наявність психічних розладів, надати практичні поради щодо, наприклад, покращення сну або зниження тривожності, а у разі необхідності - спрямувати до психолога чи психіатра", - вказують у МОЗ.
Сімейна лікарка Євгенія Тертична каже, що те, що тривожністю та порушенням сну можна просто звернутися до свого сімейного лікаря, особливо важливо і зручно для населення, яке проживає в сільській місцевості. "Вони можуть проговорити те, що їх турбує, зі своїм лікарем, отримати підтримку, поради. І вже навіть після такої звичайної бесіди під час прийому в амбулаторії пацієнти відчувають полегшення. Вони отримають розуміння, що ментальне здоровʼя є важливим і про нього також треба піклуватися, - і лікар пояснить, як саме", - каже спеціаліст.
Одним з варіантів рекомендацій у разі неможливості зосередитися, поганого сну та великої кількості думок про майбутнє і відчуття страху лікарка наводить пропозицію пройти мінімальний перелік обстежень, для того щоб виключити серйозні патології, а паралельно - прогулюватися на свіжому повітрі 15-30 хв щодня, пригадати, яке захоплення приносило радість і задоволення, та спробувати повернутися до нього, не використовувати гаджети перед сном і на ніч випивати теплого чаю з м’ятою.
З нового року, за даними МОЗ, відбуватиметься максимальне поширення в регіонах проєктів у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя.
Нині кожна третя лікарня "первинки" надає українцям послуги з охорони ментального здоровʼя. Перевірити, чи є серед медичних закладів, які надають першу психологічну допомогу, ваш, можна на інтерактивній мапі. Або запитати про це в операторів гарячої лінії НСЗУ за номером 1677.
Нічні жахи і тривожність: чи чекає на українців масовий ПТСР26.10.22, 11:32 • [views_343485]