У сербській столиці Белграді напередодні відбувся масовий мітинг на підтримку студентів, які вже кілька тижнів блокують аудиторії місцевого університету, вимагаючи притягнути до відповідальності винних у трагедії в місті Новий Сад на півночі Сербії, де 1 листопада через падіння навісу на залізничному вокзалі загинули 15 людей, повідомляє "Радіо Свобода", пише УНН.
Деталі
Висуваються і політичні вимоги, оскільки студенти, яких підтримують активісти опозиції та представники громадянського суспільства, вважають владу відповідальною за те, що сталося, звинувачуючи їх у корупції, яка й призвела до неякісного ремонту будівлі вокзалу. Лунають вимоги створення перехідного уряду, який би підготував вільні дострокові вибори до парламенту.
МВС Сербії оцінило кількість учасників протесту у Белграді на рівні 28-29 тисяч людей. Рух транспорту в центрі столиці Сербії був перекритий. Президент країни Александар Вучич записав відео в інстаграмі, де визнав, що на вулиці вийшло дуже багато людей.
Акція розпочалася з 15 хвилин мовчання на згадку про жертви трагедії в Нові-Саді. Вони змінилися, як повідомляє балканська служба Радіо Свобода, 30 хвилинами шуму - учасники скандували антиурядові гасла, свистіли тощо.
Мітинг завершився без великих інцидентів та порушень громадського порядку, підтвердили у МВС.
Як заявив Вучич, ті, хто зібрався в неділю в Белграді, "дотримуються опозиційних поглядів". За словами Вучича, він "завжди був готовий вислухати їхню думку і дізнатися, що вони вважають важливим для нашої країни", при цьому президент наголосив, що вважає, "що набагато більше людей думають інакше". Він заявив про важливість збереження "миру та стабільності".
Доповнення
Акції протесту в Сербії тривають уже понад місяць. Їхнім символом стало зображення закривавленої долоні - на згадку про жертв - і 15-хвилинні (за кількістю загиблих у Новому Саді) страйки. Заблоковано роботу понад 50 факультетів чотирьох державних університетів, а також десятків середніх шкіл. Від влади вимагають насамперед притягнення до відповідальності причетних до реконструкції вокзалу в Новому Саді. Бетонний навіс будівлі вокзалу обрушився лише через кілька місяців після урочистого відкриття - після трирічної реконструкції та заяв чиновників, що її було здійснено за найвищими європейськими стандартами.
13 людей були заарештовано за підозрою в недогляді під час реконструкції станції. Серед них був колишній міністр будівництва, транспорту та інфраструктури Горан Весіч. Його спочатку взяли під варту, але згодом звільнили.
Для багатьох учасників протестів трагедія в Новому Саді стала підтвердженням того, що, на їхню думку, уряд і президент Вучич ведуть країну неправильним шляхом.