Колишня очільниця Хмельницької податкової Ірина Зленко в ексклюзивному інтервʼю УНН відверто розповіла про шокуючий стан справ у Державній податковій службі України. У розмові вона викриває корупційні схеми, розповідає про "смотрящих", які керують податковою замість офіційного керівництва, і про роль голови податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева в створенні цієї "вертикалі". Зленко також ділиться фактами, які свідчать про беззаконня, залякування працівників і провали в управлінні, що фактично знищують податкову систему країни.
- Пані Ірино, ви раніше вже описували дуже невтішну ситуацію, що склалася у Державній податковій службі України. Чи вірно буде сказати, що передбачена законом діяльність ДПС на даний час здійснюється не завдяки, а всупереч вказівкам керівництва Служби?
Яку діяльність ми маємо на увазі, яка здійснюється? Організовану та злочинну? Так бандитизм саме і здійснюється, і саме за вказівками керівництва ДПС. Якщо ми говоримо про Закон — так його там зовсім мало, можна сказати, практично немає. Є купа доказів цього.
Є офіційна довідка, яка складена за результатами перевірки Національного агентства України з питань державної служби (НАДС). 100 сторінок ганебного, бездарного керування в.о. голови ДПС Тетяни Кірієнко та її заступників!
Якщо уважно прочитати, що саме встановлено фахівцями НАДС, то абсолютно зрозуміло, що керівництво податковою, як державним органом, не здійснюється взагалі, тобто воно відсутнє. Пригадайте мультфільм про папугу Кешу, коли він потрапив до села і сів за кермо трактора…. Він так намагався швидко поїхати, натискав усі педалі, смикав важелі і влетів у багнюку – димить, хрипить трактор…. Ось коротко про те, чим займаються зараз керівники в ДПС України.
- Ви говорите про фактичну відсутність керівної вертикалі в ДПС України, а відтак і непослідовність державної політики у сфері оподаткування. Чи можете ви, як людина з середини системи, назвати, хто зараз дійсно керує податковою?
Мені важко навіть назвати це вертикаллю, в розумінні субординації. Таке поняття взагалі зараз відсутнє. Зараз працює вертикаль "смотрящих". Що саме я маю на увазі? В ДПС у Хмельницькій області ревізор (інспектор, який курує роботу управління податкового аудиту – ред.) Юрій Чумак проводить заслуховування усіх перевірок. Інший ревізор Сергій Забашта, якого в.о. голови ДПС України Тетяна Кірієнко призначила керівником податкової Хмельницької області підробленим наказом (всі докази передані до правоохоронних органів), майже 6 місяців перебував і працював у кабінеті керівника у якому є урядовий спецзвязок! І цього ніхто не знав із керівників ДПС України?
Я особисто піднімала декілька разів питання про те, що не може стороння особа перебувати в кабінеті без спеціальних дозволів. Реакції було нуль! Чому? Тому що усім абсолютно все одно. Головне, що "хлопчик" в кабінеті і процес контролює….
І така ситуація майже у кожному регіоні, який "цікавий" хлопчикам Гетманцева та особисто йому. Вінниця – Юрій Твердохліб (в.о. керівника обласної податкової – ред.), якого зі скандалом вигнали з Чернігова, Одеса – Руслан Хван (в.о. заступника керівника обласної податкової).
Я переконана, що це організована злочинна група, інакше назвати це, вибачте, я не можу. Ця група, до речі, як раз має дуже вертикальну організацію та очолюється головою Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим. А керує він нею за допомогою помічників, які є учасниками цього бандитського формування. Керування там є, але це злочинна організація, яка займається рекетом. А якщо ми говоримо про Закон та Конституцію — тоді так, жодної вертикалі немає.
- В попередніх інтервʼю ви згадували, що Вас перед призначенням на посаду керівника податкової Хмельницької області викликав до себе Гетманцев. Розкажіть детальніше про цю зустріч. Хіба мають народні депутати право на таке втручання в діяльність податкової?
Особисто Тетяна Кірієнко після того, як запропонувала очолити податкову Хмельницької області, заявила мені, що я маю пройти співбесіду з Гетманцевим. Вона сказала, що я маю отримати його погодження. Не письмове, але я маю з ним поспілкуватися.
До того я вже багато разів чула від колег, що він проводить такі заходи… Але навіть уявити не могла з чим чи з ким я буду спілкуватись.
Так ось, приїхавши на вул. Інститутську (у Києві, де розташований податковий комітет Ради – ред.) я зайшла до кабінету. Там мене зустрів нахабний та зухвалий чоловʼяга. Саме таке перше враження на мене справив Гетманцев.
У мене було таке враження, що я приїхала на стрілку.
- Чому?
Відверто, тому що мене зустрічає голова податкового комітету, народний депутат, а він як босяк.
Я була налаштована на професійну розмову щодо роботи з бізнесом… Що мені скажуть, що десь там є якась тінь, яку я маю вивести. Для мене посада голови податкового комітету означала, що він бореться з тінню, як він завжди публічно про це говорить…
І перше запитання, яке я почула від нього: "Сколько уголовных дел на тебе?".
Я була шокована. Адже переді мною стояла людина, колишній юрист, і він вважає, що має право так себе поводити. Я відповіла, що жодної кримінальної справи проти мене немає і не було, і я не брала участі в жодних злочинах…. Свої слова я підтвердила йому довідками. Мені здалося, що він не очікував від мене такого напору, впевненості та купи документів, які я йому надала. Наша зустріч тривала близько 40 хвилин.
На останок він кинув мені фразу: "Все нормально, але дивись, щоб я не пошкодував". Після візиту до голови комітету, я передала нашу розмову Кірієнко. І вона не змогла мені дати відповідь, що мав на увазі Гетманцев і яке відношення він має до керівників регіональних податкових. Але згодом все стало зрозуміло – якщо цей народний депутат є офіційним представником мафії, в чому у мене немає жодних сумнівів, то чому б і ні? З точки Закону — це нонсенс. А з точки зору мафіозі… чому б і ні?
Загалом після зустрічі було таке враження, що я десь на базарі поспілкувалася з дядьком.
Потім ми спілкувалися ще дуже багато разів. І всі ці рази, коли я приїжджала до нього, мій керівник прямий, вона навіть цього не знала, їй було не цікаво.
- А він вас особисто викликав на зустрічі?
Так, звісно.
- А як це було? Телефоном казав приїхати до нього?
Щоб ви собі могли уявити, в мене з'явився номер телефону Гетманцева раніше, ніж телефон мого прямого керівника Тетяни Кірієнко. Жодного разу він не подзвонив по спецзв'язку, жодного разу. Я думаю, що він ним і користуватися не вміє. Але це вже інша історія…
- Державна податкова служба, як і будь-який інший державний орган, – це, в першу чергу, адміністративний процес, тобто бюрократичний апарат, який дуже "прив’язаний" до формальних правил, компетенцій, підстав, протоколів дій та рішень. Хотілося б почути Вашу думку з приводу причин виникнення ситуації, коли службовці державного органу виконують вказівки голови податкового комітету Ради Данила Гетманцева, який не має над ними законної адміністративної влади?
Державна влада в Україні ділиться на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Четверта влада в Україні - це ЗМІ! І я дякую, що завдяки вам усім мені вдається боротись проти свавілля, безчинства та беззаконня, яке влаштував Гетманцев зі своїми поплічниками.
Щодо Вашого питання, можу сказати лише одне - Гетманцев зі своїми поплічниками цементує повну безкарність за корупцію тих, хто підкорюється його бандитським вказівкам, і знищує усіх, хто не погоджується. Прикладів цього багато. Наведу декілька.
Лояльний ревізор з Київської податкової Дмитро Нефьодов. Цього недолугого пацанчика затримали на хабарі у три тисячі доларів і помістили у СІЗО. Гетманцев хотів все тихенько замʼяти, але ЗМІ розповсюдили інсайдерську інформацію і нічого не вийшло приховати. Пройшло трохи часу і тепер цей "діяч-податківець" працює в ДПС у Луганській області. Його там сховали подалі від людських очей… Інший приклад це коли ревізор бере пачку пельменів, а в пакеті 2 тисячі гривень і Гетманцев буквально страчує всіх, починаючи з першого заступника області. Тому відповідь на Ваше питання: залякані, загнанні в кут звичайні працівники не можуть не виконати протиправних вказівок. Розумієте про що я?
Практично скрізь в податковій на керівних посадах — його (Гетманцева – ред.) помічники, його студенти, різні молоді дівчатка, які оточують Гетманцева і, які не мають жодного відношення до професії, але поставлені на відповідальні посади. Тобто, там справжніх державних службовців можна порахувати на пальцях, і то, якщо вони дозволяють собі сказати слово — їх починають травити, знищувати, як це було зі мною.
Просто об мене вони роги собі обламали, але ж таких, як я теж не багато. Тим не менш, більшість людей, що займають відповідальні посади — "попки" Гетманцева.
- Як у податковій ставляться до його вказівок, адже в кінцевому рахунку ті, хто ставлять підписи, нестимуть відповідальність, а не Гетманцев, який дає усні вказівки?
Усі співробітники бачать безкарність хабарників – ставлеників Гетманцева. Приклади я вам навела. Гетманцев руками Сокура і Кірієнко знищив практично усіх професіоналів, які розуміли, яка відповідальність буде за виконання злочинних наказів. Вони йому заважали…
Як я вже говорила, Гетманцев, а не Кірієнко, керує податковою. У мене навіть є відеодокази, що він проводить селекторні наради. Я на цих нарадах була присутня особисто. І він вів себе настільки паскудно з податківцями, що мене це просто, як податківця, ображало.
- Тобто замість формального керівника нараду проводить Гетманцев, як керівник податкової?
Починається відеонарада, говорить керівник, тобто з усіма вітається Кірієнко. І потім підключається з комітету Гетманцев. Його підключали прямо до загального Zoom.
В нього є повністю всі дані, це, мабуть, нормально для голови комітету, про те, де в кого які є проблеми по платникам податків і тд. Він абсолютно володіє всією інформацією. Тоді, коли я працювала у податковій, я точно знаю, що керівники департаментів йому скидали в електронному вигляді повністю всю інформацію.
На нарадах він міг дозволити собі фрази по типу: "Чим ви там взагалі займаєтеся? Звільнити. Того звільнити. Того прибрати. Тому - передивитися". Я це чула на власні вуха і бачила своїми очима.
Така поведінка Гетьманцева, таке його відношення до податківців призвели до того, що в принципі податкова зараз розвалена повністю.
- Своєю принциповістю ви продемонстрували приклад взірцевої поведінки державного чиновника, який отримав незаконний наказ. Як ви думаєте, що змушує інших працівників податкової виконувати подібні вказівки комітету, адже Ваш приклад досі залишається єдиним?
Ви знаєте, я не єдина хто бореться з цими перевертнями. Є податківці, які готові давати свідчення, розповідати, яким чином і чому їх звільнили за рішеннями дисциплінарних комісій, або змусили написати заяви про звільнення за власним бажанням. Я впевнена, що через певний проміжок часу ми побачимо і почуємо про всі безчинства та знущання Гетманцева та його посіпаки Сокура над українським бізнесом та працівниками податкової. Моя боротьба буде тривати, і я впевнена, що її результати незабаром будуть відчутними.
За моєю заявою 9 лютого 2024 року було відкрите кримінальне провадження за фактом незаконного призначення за підробним наказом Забашти (на посаду керівник податкової Хмельниччини – ред). Крім того, 29 липня 2024 року була порушена кримінальна справа через умисне невиконання рішення суду Тетяною Кірієнко. Мною також направлено до Кабінету міністрів України заяву з відповідними матеріалами, що знайшли відображення і у довідці НАДС, про численні систематичні порушення законодавства керівником ДПС України Тетяною Кірієнко для вивчення та порушення дисциплінарного провадження з відсторонення її з посади.
- Раніше Ви, з посиланням на інформацію одного з міністерств, вказували, що близько 40% української економіки на даний час працює "в тіні". Що податківці розуміють під цим терміном? Мова йде про господарську діяльність з ухиленням від оподаткування чи це складніше поняття?
Насправді зараз фактично існує і функціонує паралельна податкова, метою якої є заробляння коштів Гетманцевим та його партнерами-мафіозі. Підміняються функції держави, встановлюється паралельна реальність. Сьогодні це виглядає таким чином: бізнесу підвищують податки, призначають купу перевірок, вносять в ризики (до списку ризикових підприємств – ред.) і решта перепон створюється для конкурентного чесного бізнесу, а тіньовикам – дається "зелене світло" для роботи. Ухилення від сплати податків - це лише один з проявів тіньової економіки.
У травні 2024 року Гетманцев заявив, що у тіні знаходиться не менше 1,5 трлн грн, із яких, за його словами, може потрапити до бюджету 500-600 млрд грн. Зараз у ЗМІ розганяються "здобутки" податкової за 2024 у вигляді мобілізації у бюджет 939 млрд грн, про які повідомив Сокур. Тобто у тіні знаходиться фактично другий державний бюджет.
Тобто підвищенням податків вони самі фактично заявили, що не в змозі мобілізувати тінь у бюджет. Виходить, що недоліки та провальну роботу податкові переклали на пересічних громадян та білий бізнес. Наслідки – зрозумілі. Вже було багато висловлювань і експертів, і депутатів щодо цього.
Тобто громадяни вимушені перекривати діру у бюджеті та платити за незадовільну роботу податкової.
Варто зазначити, що, наприклад, надходження від грального бізнесу, які декларує податкова, - 16 млрд грн. Але ж борг ігорки становить більше 100 млрд грн. Це просто жах. Що зробила податкова? Нічого. Тобто всі ці здобутки і перемоги розсипаються при першому ж наближенні до них. Це все нагадує ялинкову прикрасу - зовні дуже красиво, але з середини вона пуста та дуже крихка.
- Одним з найбільш "наболілих" питань для бізнесу у сфері оподаткування є блокування/розблокування податкових накладних підприємств – платників ПДВ, а також віднесення таких підприємств до ризикових. Попередньо ви чітко зазначили про неможливість втручання людського фактору у цей процес через його повну автоматизацію. Однак, в подальшому, негативно характеризуючи роботу комісій регіонального рівня обласних управлінь ДПС, ви вказали про призначення їх керівниками (головами) ревізорів податкового органу. Про які саме негативні тенденції ви вказували та чому давали наполегливу пораду Тетяні Кирієнко не допускати таких призначень, якщо згідно постанови КМ України №1165-2019 року голови комісії призначаються наказом територіального органу ДПС? Чи варто розуміти, що склад комісій з розблокування насправді визначається (погоджується) ДПС України? Якщо так, то ким конкретно? Наприклад, нам відомо, що це питання курує особисто Євгеній Сокур, якого називають правою рукою Гетманцева?
В регіонах і в ДПС України створені комісії, які повністю підконтрольні Сокуру. Вони нелегітимні і всі докази щодо цього вже зібрані. Проведено журналістське розслідування, яке виявило, що голови комісій ревізорів, це повністю люди, підконтрольні Сокуру. Левова частка таких людей припадає саме на регіони, де були виділені кошти західними партнерами для будівництва фортифікаційних споруд. Я не думаю, що це співпадіння. Я впевнена, що це схема з розкрадання коштів у великих розмірах.
- Чи правильно розуміти, що призначаючи на посади керівників таких комісій ревізорів, хтось у податковій розраховує на їхню безумовну лояльність? Чи відомі Вам спроби вплинути на роботу комісій (досягти бажаного рішення) з боку представників центрального апарату податкової служби, зокрема Сокура? Якщо комісії відмовлялись виконувати вказівки Києва, які були наслідки?
Приклад — Хмельницька область. Зленко жодної незаконної вказівки, яка надходила з центрального апарату ДПС, не брала взагалі до уваги, а Дмитро Біда, якого призначила Кірієнко керівником на 3 дні та Забашта, якого той же Біда призначив підробивши наказ, - лояльні, гнучкі, недолугі. Вони не мали права бути головами комісій. Інші регіони — така сама ситуація, це щоб не повторюватися.
- Ви раніше зазначали, що Кірієнко нічого не вирішує у податковій. Чи варто розуміти, що насправді Ваша порада щодо складу та роботи комісій регіонального рівня адресована Євгенію Сокуру? Як взагалі працює його вертикаль у податковій?
Якщо коротко Сокур – прокладка між кріслом та слухавкою, в яку говорить Гетманцев. Кірієнко – рупор, який може лише повторювати вказівки і команди Гетманцева. Ось і вся вертикаль.
Якщо згадувати, як його (Сокура – ред.) нам представили… Раніше збирали керівників податкових і офіційно представляли нового керівника чи заступника. А з Сокуром був повний капець. Ми всі були просто шоковані.
Тому що зібрали термінову селекторну нараду. Це в той час, щоб ви розуміли, коли хтось в підвалі, десь росіяни бомблять населені пункти, десь немає зв’язку, в когось телефон розрядився…
- Це ж початок 22-го року, правильно?
Так.
Селекторна нарада була по відео, було видно, що люди в підвалах з фонариками, десь хтось комусь підсвічує телефонами. Я маю на увазі керівників обласних управлінь.
Я нікого не питала, але було видно, що деякі люди в цей час вибиралися звідкись. Знаю точно, що в керівника одної з обласних податкових була така вибухова хвиля, що в нього там із взуття залишився один кросівок. Це правда. І ця людина теж була на відеозустрічі.
Але якимось чином всі намагалися бути на зв'язку. Всі сиділи і чекали на нараду, як гусенята.
Відкрилися двері в селекторній залі ДПС України. Ми це бачимо. Зайшла людина, сіла і відкрила записник. Він нічого не сказав. Він не сказав "Доброго дня, я Сокур", чи "Доброго дня, я Женя", чи "Доброго дня"...
У нього вушка чомусь були червоні такі ж, як і його щічки... Він опустив очі в записник, сказав, що ми маємо виконувати план, це стосується кожного, закрив свою книжку, встав і вийшов.
- І все?
Усе, відключився. І, знаєте, в такому стані всі сиділи ще певний час. Потім, зрозуміло, що ми теж відключилися. Ми почали один одному писати СМСки. Хтось писав: "Я знаю, це Сокур, ми його бачили".
Я зайшла на сайт ДПС, а його фото немає. До речі, досі немає.
Це щоб ви розуміли вертикаль влади. Перелякане дитя, якого туди закинули і сказали, що ти маєш керувати.
Вони (керівництво ДПС – ред.) плутають на нарадах області, вони плутають проблеми в різних областях. Тобто, до чого я веду? Воно їм просто не потрібно. Вони собі обрали чотири напрямки дуже цікаві: ризики, акциз, відшкодування ПДВ, "аудит", і вони тільки цим опікуються. Оце їм цікаво.
Це ті напрямки, до яких, в принципі, вони не повинні були б мати прямого відношення. Але вони дають свої дибільні вказівки. Мало того, що вони дибільні, вони ще й злочинні. І таким чином підставили дуже багатьох людей.
Щодо всього решти, то вони навіть не розуміють, що це єдиний організм, який має працювати як годинник. Починаючи з канцелярії, банально, з вхідної кореспонденції, яку ти маєш оглянути, і закінчуючи вже потім рішеннями, повідомленнями тим платникам, які не платять податки.
Попередньо Ви розповіли про спроби впливу на Вас, як керівника обласної податкової, з боку окремих депутатів фракції "Слуга народу", без конкретизації їх прізвищ. Ви мали на увазі Комітет Гетманцева? Чи відбувалися аналогічні спроби впливу на Вас з боку керівництва ДПС, якщо так з чийого боку?
Так зване керівництво ДПС України, деякі керівники департаментів, дуже наполегливо радили мені подружитись з Сокуром. Але це смішно. Я не розумію, що це означає, але точно знаю, які наслідки такої дружби. Мені це не потрібно. Я завжди виконувала свої повноваження відповідно до законів України.
Розкажу ще про один приклад. Ми займалися групою компаній бізнесмена Вадима Лейві, це відомий на Хмельниччині бізнес. В цю групу компаній входило понад 20 підприємств, сумарний оборот яких був 8 млрд грн. Ми виявили, що вони ганяли прибуток і ПДВ між всіма своїми понад 20 компаніями, щоб не сплачувати податки. У них були обшуки, їх БЕБ звинувачував в Львівській області в несплаті 200 млн грн тільки акцизу.
Цією темою дуже зацікавився Гетманцев. Ми підготували всі довідки йому і було призначене засідання Комітету. Я приїхала, сиджу, чекаю в Комітеті там, де наради в Гетманцева проходять, приймальна наліво від мене. Відкриваються двері, заходить представник Лейві, я дуже здивувалась. За ним слідом заходить народна депутатка і потім заходять керівники департаментів ДПС України. Я трошечки розправила плечі, бо думала, що я все-таки не сама, що у мене є голова Комітету, у мене є директори департаментів, тобто зараз ми їх виведемо на чисту воду.
Але те, що відбувалося далі, я називаю це суд Лінча. Особливо, коли піднялася народний депутат і мені сказала "Ірина Володимирівна, ви не там шукаєте податки, це не ті платники".
Я виступила на Комітеті і розповіла усе, розклала всю схему по поличках. І тут в нас починається ходіння по муках, і коли голова Комітету, вислухавши мою позицію, вислухавши позицію керівника департаменту економічного аналізу Нонни Багмет, яка просто з піною в роті розказувала, що вони мають платити податки, вони повинні сплатити акциз, вони повинні сплатити податок на прибуток, там колосальні суми заборгованості... Після цього Голова комітету піднімає очі і каже: "Ну крутят они НДС внутри себя, ну когда-то же он поступит в бюджет. Зленко, ты должна быть лояльна, найди с ними общий язык".
Я подивилася на представника Лейві, ви б бачили його вираз обличчя. Він був настільки задоволений і щасливий, що так "моканули" всю податкову, причому де – в кабінеті голови Комітету.
Я піднялася, склала свої папірці і сказала, що мені тут більше немає про що говорити. Я встала і вийшла.
- Ви розповіли про спробу призначення до штату Головного управління ДПС у Хмельницькій області "смотрящего" за виробництвом контрафактних цигарок. Хто лобіював таке призначення і для чого? Як ви вважаєте, чи свідчить це про наявність змови та передачі частини прибутку від нелегального виробництва особам, які протискали призначення такого "смотрящего"? А як у інших областях України, там теж така ситуація зі "смотрящими"? Чи повʼязуєте ви їх із Гетманцевим та Сокуром?
В Хмельницьку область "хлопчика"-Забашту, якого я відмовилась брати на роботу, привіз особисто Сокур у супроводі працівника Департаменту внутрішньої безпеки ДПС України Кустенка Ігоря, голови профспілок працівників податкової служби Олександра Кислиці та Олени Римар, яка заради посади керівника будь-якого департаменту в ДПС України готова була і душу дияволу продати…
Зі своїх джерел мені відомо, що Сокур дорогою до Хмельниччини давав чіткі вказівки, які отримував безпосередньо від свого "боса" Гетманцева. Ось вам і вся правда, хто кого і куди призначає. І яким чином працівників залякують. Уявляєте, яка орда навалила в приміщення податкової, невідомо, яким чином зайшовши взагалі. Що було в їхніх головах? Для кого це шоу було влаштовано?
- Євгеній Сокур очолює створену Данилом Гетьманцевим Асоціацію податкових радників. Як ви оцінюєте його професійні здібності як спеціаліста у сфері податкового права та управлінця?
Сокур не може бути управлінцем. Не може. Податкова служба – це величезний організм, який має працювати злагоджено, чітко і кожен працівник повинен це розуміти і бути професійно підготовленим. Карʼєра тут має бути поступовою, у керівника має бути достатньо досвіду та не мало років стажу. Тобто має бути карʼєрна драбина… А у Кірієнко і Сокура - карʼєрний батут. Стрибунці.
Кірієнко за три роки так і не стала керівником, якого поважають за професійність та вміння мотивувати колектив. Зараз навіть керівники обласних податкових між собою не знайомі, вони в коридорах центрального управління не вітаються. Це спеціально зроблено для того, щоб вони не спілкувалися між собою і не могли про щось попередити один одного. Але все одно спілкуються…
А "вухатому" (так його називають підлеглі) Сокуру це взагалі не потрібно. Йому вистачає декількох департаментів "цікавих" - акциз, ризики, ПДВ і все…. Навіщо більше. Аналізуючи його виступи, чи те, що він просто читає з листка паперу, можу сказати - недолугий двієчник!!!
- За нашою інформацією, ДБР відкрило кримінальне провадження проти Євгенія Сокура через незаконне позбавлення ліцензії "Укртатнафти". За даними слідства він таким чином перешкоджав забезпеченню паливно-мастильними матеріалами армії, і це в 2022 році, коли почалась широкомасштабна війна. Як ви оцінюєте такі його дії?
Дуже переймаюся його здоров’ям. Влада зміниться, а він дуже багато знає. А ще більше наробив поганих речей.
Вони разом з Гетманцевим познущались не тільки з "Укртатнафти", є ще принаймні декілька прикладів. Зараз практично всі їхні злочинні дії скасовані в судових інстанціях різних рівнів. Бізнес несе через цих "посіпак" колосальні втрати. А бюджет України не отримує мільйони податків. Під час широкомасштабного вторгнення це називається мародерство, а ті, хто таким чином доводять країну - мародерами. Вони мають відповісти за шкоду, яку завдають і бізнесу, і державі в цілому.
- Наразі розслідування цієї справи ніяк не рухається. Чи можемо говорити про те, що Сокур має політичний дах?
Зараз Сокур і його "олівці вухаті" під захистом Гетманцева. Це відомо усім. Але коли стануться зміни, не здивуюся абсолютно, якщо сам Гетманцев і позбудеться Сокура зі зрозумілих причин.
Нагадаємо
Проти Євгенія Сокура розслідується кримінальне провадження за службовий злочин. Ця справа була відкрита ДБР 4 листопада 2022 року за ч. 3 ст. 365 КК України, за фактом перевищення службових повноважень Сокуром, який 26 жовтня 2022 року підписав розпорядження про анулювання ліцензії ПАТ "Укртатнафта" на виробництво пального. Такі дії чиновника, за версією слідства, спричинили тяжкі наслідки товариству, а також державі у вигляді неможливості виконання мобілізаційних завдань Міноборони з виробництва та постачання нафтопродуктів для потреб оборони та обороноздатності держави. У Державному бюро розслідувань повідомили УНН, що це кримінальне провадження досі розслідується.
Окрім того, НАЗК проводить моніторинг способу життя Євгенія Сокура. За даними УНН, він вніс в декларацію за 2023 рік ймовірно недостовірні дані. Зокрема, він не вказав, в документі дані про свою співмешканку. Раніше Сокур в ході слідства по справі про нібито замах на нього, сам розповів правоохоронцям, що із 2016 року проживає разом із дівчиною на імʼя Аліна у квартирі на проспекті Лобановського, 6-Д. Проте у своїх деклараціях Сокур жодного разу не згадав про свою співмешканку. Після депутатського звернення члена Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної НАЗК розпочало перевірку щодо Євгенія Сокура. В Агентстві у відповідь на запит УНН також підтвердили, що проводять моніторинг способу життя посадовця. Голова Громадської ради при НАЗК Катерина Бутко зазначила, що Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє чи був спільний побут у Сокура з його співмешканкою Аліною.
Також в 2022 році він задекларував дохід від продажу цінних паперів на суму 2,6 млн грн, однак ці кошти не були відображені в його декларації за 2023 рік. Це може свідчити про порушення законодавства, що вимагає повідомляти про значні зміни в майновому стані. Згідно зі ст. 52 Закону України "Про запобігання корупції", декларант зобов'язаний протягом 10 днів повідомляти про такі зміни.