shtrafy-za-drova-naprdep-roziasnyv-za-yakykh-umov-ne-bude-vidpovidalnosti-za-zberihannia

Штрафи за дрова: напрдеп роз’яснив, за яких умов не буде відповідальності за зберігання

 • 19338 переглядiв

Проголосований Верховною Радою законопроєкт №9665 щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини спрямований не проти населення, яке використовує дрова для обігріву власного помешкання, а стосується "чорних лісорубів", незаконних пилорам, які наживаються на краденому лісі. Про це заявив нардеп, заступник голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності й один з авторів законопроєкту Максим Павлюк, передає УНН.

Дану заяву нардепа опублікувала речниця "Слуги Народу" Юлія Палійчук у Телеграмі.

"В окремих ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що начебто норми проголосованого законопроєкту забороняють населенню зберігати вдома дрова для власного користування без підтверджуючих документів. Такі повідомлення абсолютно не відповідають дійсності і є не просто довільним трактування проголосованих норм, а відвертою неправдою", - заявив депутат.

За його словами, проголосований законопроєкт стосується "чорних лісорубів", незаконних пилорам, але аж ніяк не населення, яке обігрівається дровами. Він покликаний зупинити незаконні вирубки й жодним чином не стосується деревини побутового обсягу. А саме - 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.

"Іншими словами, особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров, або 15 м куб. дубових. Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом", - зауважив Павлюк.

Він додав, що для настання кримінальної відповідальності необхідно зберігання на суму понад 30 тис. грн, а це, за даними ДроваЄ, – 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.  

"Тому для звичайних домогосподарств, які не займаються переробкою чи продажем деревини у промислових масштабах, цей законопроєкт значення не матиме, - зазначив народний депутат. - Але навіть якщо хтось, розуміючи складність ситуації, невизначеність в енергетиці, заготував на цю зиму більше, ніж 15 кубів дубових дров чи 30 куб. м соснових, для них немає причин перейматися. Закон не має зворотної сили в часі, відтак державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на наявну деревину, яка придбана до набрання законом чинності", - розповів Павлюк.

Він зазначив, що опалювальний сезон розпочався, тому навіть суто технічно у цій частині норми закону запрацюють не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону.

"Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог", - підсумував Павлюк.

Окрім того, ДП "Ліси України" спростували заяву скандально відомого нардепа Юрія Камельчука, який заявив, що нібито "корупціонери з ДП "Ліси України" підбурюють українців до критики його законопроєкту №9665, який запроваджує кримінальну відповідальність за зберігання деревини, законність походження якої не підтверджена.

"Згадування назви підприємства вважаємо провокацією, спрямованою на дискредитацію ДП "Ліси України", - йдеться в заяві.

"Ліси України" звертають увагу, що за два роки ДП "Ліси України" досягло значного прогресу в детінізації ринку деревини: запроваджено прозору систему реалізації, сучасні інструменти контролю та моніторингу.

"Більшість кримінальних проваджень щодо фактів зловживань у лісовій сфері відкривається за матеріалами перевірок безпеки ДП "Ліси України". Проте "Ліси України" охоплює лише дві третини ринку. Ще одна третина — це сіра зона. Багато інших лісокористувачів навіть не застосовують ЕОД (електронну систему обліку деревини). Саме ця сіра зона, а не "Ліси України", є основним постачальником нелегальної деревини, що реалізується населенню", - йдеться в повідомленні.

Також ДП "Ліси України" не залучалося до розробки та обговорення законопроєкту №9665, але вони послідовно виступають за посилення відповідальності для тіньового бізнесу, який займається нелегальною заготівлею та обігом деревини.

"Варто зазначити, що ключовою проблемою наразі є не недостатня жорсткість законодавства, а ефективність його застосування: достатньо проаналізувати, яка кількість справ доходить до суду та скількох злочинців фактично притягнуто до відповідальності", - зазначається в заяві.

"Ліси України" наголошують, що драконівські штрафи і тривалі тюремні терміни не є рішенням проблеми, якщо не існує дієвих інструментів контролю.

"Саме такі інструменти запроваджує ДП "Ліси України". Наприклад, реалізація дров населенню в наших господарствах майже повністю переведена в безготівкову форму", - йдеться в повідомленні.

Доповнення

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає посилення відповідальності за знищення або пошкодження лісу, незаконну вирубку дерев та незаконний продаж деревини.

Раніше ЗМІ розповсюджували інформацію, що нібито законопроєкт передбачає тюремне ув’язнення для населення за зберігання дров без документів.

Популярні

Новини по темі

Суд арештував частину майна голови Хмельницької МСЕК Крупи

 • 16109 переглядiв