Протягом найближчого тижня сім великих банків планують підписати меморандум, який передбачає посилення обмежень на карткові перекази. Максимальний ліміт становитиме 100 000 грн на місяць з одного рахунку, а для ризикових клієнтів – лише 50 000 грн. Пише УНН з посиланням на Forbes Ukraine.
Великі банки планують поетапно обмежити карткові перекази для фізичних осіб та встановити ліміти на кількість рахунків в одній валюті. Це випливає з тексту меморандуму, який є у розпорядженні редакції.
Схожі обмеження для p2p-переказів Національний банк запровадив два місяці тому. Проте запропоновані банками нововведення охоплюють усі види переказів, включаючи IBAN, і передбачають нижчі ліміти.
Друга частина меморандуму стосується посилення фінансового моніторингу підприємців (ФОПів). Банки аргументують такі дії необхідністю боротьби з "дропами" та відповідністю вимогам законодавства ЄС.
Підписати меморандум мають щонайменше сім банків, серед яких: Ощадбанк, ОТП Банк, ПриватБанк, Правекс Банк, ПУМБ, Райффайзен Банк та Універсал Банк.
Нові обмеження торкнуться як міжнародних переказів, так і операцій у межах країни на рахунки будь-яких контрагентів. Вони запроваджуватимуться у два етапи:
• з 1 січня 2025 року – ліміт до 150 000 грн на місяць;
• з 1 червня 2025 року – ліміт зменшиться до 100 000 грн на місяць.
Клієнти, які бажатимуть підвищити ліміт, повинні будуть надати документальне підтвердження своїх доходів, зазначено у меморандумі.
Ці обмеження поширюватимуться і на операції з використанням IBAN, що стали популярними після введення лімітів на p2p-перекази.
"Кількість платежів по IBAN збільшилася на 26%", – казала CEO БВР Христина Кармазіна наприкінці листопада.
Для клієнтів, яких банки вважають ризиковими, ліміти на карткові операції будуть ще суворішими – до 50 000 грн на місяць. Однак, у меморандумі не уточнюється, хто саме входить до категорії "ризикових клієнтів".
Ще одне заплановане обмеження стосується кількості рахунків в одній валюті. Клієнт без документального підтвердження коштів зможе відкрити максимум три рахунки.
Крім обмежень, банки пропонують розширити через додаток "Дія" свій доступ до інформації про доходи клієнтів, їх участь у судових справах тощо. Також передбачається створення реєстру сумнівних клієнтів, які можуть бути пов’язані з "дропами".
Forbes Ukraine звернувся до п’яти з семи банків, згаданих у меморандумі, а також до Національного банку, але всі вони відмовилися коментувати ситуацію до підписання документа.
На початку листопада Національний банк України (НБУ) надав банкам і небанківським фінансовим установам рекомендації для виявлення "дроблення бізнесу" з метою оптимізації податків. Ці рекомендації з’явилися після перевірки кількох банків. Як зазначив представник НБУ, в одному із системно важливих банків було виявлено серйозні недоліки у виявленні можливих схем з використанням ФОПів.
У меморандумі наведено як рекомендації НБУ, так і нові індикатори ризику, які банки можуть застосовувати для перевірки ФОПів. Серед них – різке зростання кількості операцій на рахунку, залишок "0" на початок і кінець дня, дроблення переказів, зокрема круглими сумами.
Раніше НБУ запропонував такі ознаки для перевірки ФОПів на предмет "дроблення бізнесу":
• подання однією особою документів для встановлення ділових відносин із юридичною особою та ФОПами;
• спільна адреса для місця знаходження юридичної особи та ФОПів.
Посилені перевірки торкнуться насамперед ФОПів I групи, які зареєстровані менш ніж пів року. Для них банки запровадять більш жорсткий фінансовий моніторинг. Для ФОПів II і III груп перевірки будуть менш суворими, адже кожен банк використовуватиме власний ризикоорієнтований підхід.
За умовами меморандуму банки обмінюватимуться інформацією про порушення з Державною службою фінансового моніторингу, Міністерством юстиції та Державною податковою службою.
Раніше НБУ рекомендував банкам запитувати у ФОПів документи, які підтверджують ризикові транзакції, і в разі ненадання задовільних відповідей – закривати рахунки та передавати інформацію до Держфінмоніторингу. Як пояснив представник НБУ, банки збирають такі кейси, аналізують їх і передають правоохоронним органам.
Також у меморандумі передбачено впровадження автоматичної перевірки доходів клієнтів через централізовані бази даних державних органів і обмін даними між банками, які підписали документ.
Нагадаємо
Національний банк України з 1 жовтня, ввів тимчасове обмеження на перекази "з карти на карту" обсягом 150 000 грн на місяць.