Деталі
Так, автори постанови зазначають, що фактичні макропоказники економічного і соціального розвитку України за 2020 рік суттєво відрізнялися від їх прогнозу, врахованого при затвердженні державного бюджету на 2020 рік, та були дещо відмінними від уточненого прогнозу.
Зазначається також, що закон вперше в історії України було прийнято за півтора місяці до початку планового бюджетного періоду, а протягом року прийнято 17 законів про внесення змін до нього. В результаті загальні параметри державного бюджету було суттєво змінено, зокрема: доходи зменшено на 73,5 млрд гривень, видатки збільшено на 131,2 млрд гривень, граничний обсяг дефіциту збільшено на 204,1 млрд гривень.
Крім того, як зазначив голова Рахункової палати України Валерій Пацкан, звітуючи в парламенті у п’ятницю, у 2020 році у Державному бюджеті України створили фонд боротьби з COVID-19 обсягом у 65 млрд грн, який протягом року збільшувався до 81 млрд грн. Рішення про розподіл коштів фонду приймав уряд. Через неякісне планування і несвоєчасні рішення з фонду не використали 12 млрд грн, а частину коштів направили авансом за ще не поставлені товари.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Держборг у березні скоротився на понад мільярд доларів
Також з його слів, у 2020 році дефіцит державного бюджету став найбільшим за останні 10 років і становить 218 млрд грн.
Цитата
“За рік на 28% збільшився обсяг державного і гарантованого державою боргу і досяг 2,5 трлн грн. на його обслуговування і погашення спрямовано 512 млрд грн. це майже третина видатків бюджету. Фактично кожен українець має 61 тис. грн боргу, за його обслуговування і погашення кожен з нас минулого року заплатив 12 300 грн”, — зазначив очільник РП.
Деталі
Згідно з документом, Верховна Рада України постановляє взяти до відома звіт Кабінету Міністрів про виконання Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, а також дати уряду низки доручень.
Зокрема, Кабміну доручено:
— проаналізувати висновки Рахункової палати, вжити заходів для недопущення порушень бюджетного законодавства у поточному і наступних бюджетних періодах та для реалізації відповідних пропозицій РП;
— забезпечити дотримання вимог Кодексу щодо формування проекту державного бюджету на наступні бюджетні періоди на реалістичному прогнозі основних макропоказників економічного і соціального розвитку України та обґрунтованих розрахунках надходжень і витрат державного бюджету;
— доручити Міністерству фінансів України, Державній податковій службі України та Державній митній службі України здійснювати необхідні заходи щодо покращення стану справляння та адміністрування податків і зборів, забезпечити належну координацію діяльності щодо виконання планових показників доходів державного бюджету.
Передбачається доручити Державній податковій службі України здійснювати дієві заходи щодо скорочення податкового боргу перед державним бюджетом, а також спільно з уповноваженими центральними органами виконавчої влади активізувати роботу щодо погашення суб’єктами господарювання державного сектору економіки, які мають податковий борг, відповідної податкової заборгованості та недопущення її утворення надалі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транш МВФ досі потрібен: Данилишин каже, випуск євробондів покриває лише 19% плану зовнішніх запозичень
Також зокрема доручити Міністерству енергетики забезпечити реалізацію норм статті 9 Закону України “Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки”, пункту 7 частини четвертої статті 30 Кодексу та відповідних положень закону про Державний бюджет України в частині спрямування коштів фінансового резерву, призначеного для зняття з експлуатації ядерних установок, на придбання облігацій внутрішньої державної позики для захисту таких коштів від інфляції та отримання додаткового джерела формування зазначеного резерву.
Уряду доручено проаналізувати поточний стан виконання планових показників залучення кредитів (позик) від іноземних держав, іноземних фінансових установ і міжнародних фінансових організацій.
Що було раніше
За даними Рахункової палати, у першому кварталі поточного року державний бюджет недоотримав 2,7 млрд грн від приватизації державного майна. План не виконаний на 83%.